Salát coleslaw

Publikováno: 28. 09. 2019   Autor/ka: Pavel Ovesný
Kuchyně: Zeleninová jídla
Druh jídla: Saláty
Salát coleslaw
Ingredience:

1 menší hlávku zelí
2 větší mrkve
1/2 lžíce soli
1 menší cibule

zálivka
150ml sojanézy (nebo jiné rostlinné majonézy)
150ml rostlinného jogurtu
2 lžíce octa (jablečného, vinného)
1 lžička třtinového cukru
čerstvě mletý pepř podle chuti

Postup:

Hlávkové zelí zrovna neokupuje přední stránky magazínů o výživě. Přitom jde o celoročně cenově dostupnou zeleninu, která se může pochlubit nízkou kalorickou hodnotou k poměru vysokému podílu vitaminu K a především C. Tradiční salát coleslaw je jednou z možností, jak získat tento důležitý, ale teplotně citlivý vitamin.

Zelí nakrouháme na tenké plátky. Zasypeme půl lžící soli, promícháme a osolené zelí silně mačkáme, podobně, jako když jej chystáme na kysání. Cílem je, aby zelí změklo a pustilo šťávu. Tu pak slijeme a můžeme ji doředit vodou a vypít. Cibuli pokrajíme na drobno a mrkev nastrouháme na hrubo. Vmícháme do zelí.

Zálivku připravíme tak, že cukr rozpustíme v octu, přidáme sojanézu a jogurt a vidličkou vše důkladně rozmícháme. Ochutnáme a případně ještě přisolíme a popepříme podle chuti. Zálivku zamícháme do zelí a necháme chvíli odležet. Salát podáváme jako oblohu. Pokud jej chceme povýšit na hlavní jídlo, přidáme zdroj bílkovin – skvěle funguje na menší kostky opečený uzený tempeh.

Počet porcí:
2 porce
Doba přípravy:
30 minut
Tagy:
Zelí

Pronikněte za jeden večer do tajů rostlinné stravy

Online kurz Rostlinný jídelníčekV online kurzu Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst pestře a chutně. Na zoubek koukneme luštěninám, ořechům, alternativám masa a mléka, dochucování i samotnému sestavení jídelníčku. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí domova Zjistěte víc

 

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?