Oběžník Vegmania.cz

Oběžník Vegmania

Jste na Vegmanii poprvé? Říkáte si, že to vypadá na docela dost čtení? Na to můžete vzít jed. Najdete tu na 300 receptů a 150 článků. To najednou neučtete. Když mi ale dáte e-mail, já se vám zhruba jednou za měsíc připomenu s pár tipy na rostlinné vaření.

Říkáte si, že to znáte? Že jste si koupili v e-shopu pračku a za týden vám píšou, ať si koupíte lednici. Ale já na spamy nehraju. Na co hraju, jsou užitečné tipy a triky do kuchyně, odkazy na zajímavé čtení nebo recepty podle ročních období. V zimě třeba na husté polévky a v létě na lehké saláty. Vždy se snažím přidat novinku nebo tajný tip, který ještě ani na webu nenajdete.

A jestli vás přestanou bavit, můžete se kdykoli odhlásit. Snadno. Jedním kliknutím z vašeho e-mailu. A samozřejmě dodržuju zásady ochrany osobních údajů.

Oběžník Vegmania

Nechce kupovat zajíce v pytli? Než se upíšete, můžete se na vlastní oči přesvědčit, jak vypadají mé oběžníky. Líbilo by se vám takové taky dostávat?

Oběžník leden 2020: Zabírá rostlinné vaření opravdu tolik času? Ušetřete ho chytrými tipy

Chlupaté knedlíky s tofu slaninou

Mýtus: veganské stravování zabere spoustu času

Ano, rostlinná strava zabere více času v případě, že se stravujete ve fast foodech a kupujete si průmyslově zpracované polotovary. Pokud si vaříte podle zásad racionální stravy z celistných potravin, troufám si tvrdit, že veganská jídla jsou často hotová i rychleji. Ve skutečnosti vyžaduje jinou dovednost – lépe plánovat.

Nakličování
Ano, na klíčky si musíte počkat 2-4 dny. Ale kolik je čistý čas? Přesypat zrníčka do sklenice a zalít je vodou zabere půl minuty. Propláchnutí čtvrt. Při jednom namáčení a šesti propláchnutích během 3 dní jsou to 2 minuty čistého času, za které můžete mít půl sklenice čerstvého zdroje cenných živin. A třeba naklíčený hrách pak stačí pro lepší stravitelnost pár minut orestovat na pánvi a je hotový. A chutná lépe než ten vařený.

Namáčení luštěnin
Máte naspěch? Loupaná červená i žlutá čočka nebo půlený zelený a žlutý hrách se namáčet nemusí. A protože většina luštěnin namáčet potřebuje, tak si rovnou uvařím větší množství. Nakupuju většinou v bezobalových obchodech a 2 hrnky většinou odpovídají cca půlkilovému balení. Část rovnou zpracuju do jídla, část uschovám v lednici, kde uvařené luštěniny vydrží zhruba 4 dny. A část nabalíčkuju na velikost jedné porce, vložím do hranaté krabičky, ze které to pak po zmrazení vyklopím. Lépe se tak zužitkuje prostor v případě, máte-li malý mrazák. Zároveň mívám doma pohotovostně pár plechovek fazolí a cizrny. Dalši tipy k využití luštěnin najdete v článku www.vegmania.cz/clanky/jak-spravne-pripravovat-lusteniny

Rychlé přílohy
Pominu-li pečivo a domácí krekry, nejrychleji připravenými přílohami jsou kuskus a rýžové nudle, které stačí většinou jen zalít vařící vodou. Silnější rýžové nudle se přece jen chvíli vařit musí, podobně jako bulgur a expresnější druhy větších těstovin jsou hotové do 10 minut. Pokud při přípravě část vody vaříte na plotýnce a druhou v konvici. Inspirujte se v článku www.vegmania.cz/clanky/dobre-rychle-tri-minimalisticke-veganske-recepty

Křupavé tofu

Uzené tofu pokrájíme na malinké kostičky (cca 2x2x2mm) a orestujeme je na 2 lžících oleje, dokud se na nich nevytvoří křupavá kůrčička. Klíčová věc: musíte použít pevnou verzi uzeného tofu. Nejlepší je značka Sunfood (najdete ji ve většina zdravých výživ), jejichž tofu je opravdu hodně tuhé. Nevhodné je naopak uzené tofu od firmy Lunter, které je hodně měkké a hodí se spíše pro mixování pomazánek. Kam křupavé tofu použít? Můžete si jej udělat do zásoby do lednice a používat jej do salátů, zeleninových polévek či na chleba s pomazánkou. Příjemně oživí chuť a navíc jídlu dodá bílkoviny.

Tipy na recepty s křupavým tofu:
www.vegmania.cz/recepty/chlupate-knedliky-s-tofu-slaninkou
www.vegmania.cz/recepty/spagety-s-porkovou-omackou
www.vegmania.cz/recepty/tofufleky-s-kysanym-zelim

Snídaňový tip

Už jste ke snídani přejezení vloček, müsli a rostlinných jogurtů? Zkuste tuhle ořechovou polevu na pokrájené ovoce. Lískové ořechy namočíme přes noc do vody, budou mít lepší stravitelnost. Vodu ráno slijeme, vložíme je do mixéru, přidáme sušené datle (pokud máte méně výkonný mixér, můžete je také namočit), karob a vodu a rozmixujeme do hladka. Ovoce pokrájím na menší kousky, poleju karobelou a mám vydatnou snídani.

celý recept: www.vegmania.cz/recepty/domaci-karobela

Jen pamatujte, že ovoce je nejlepší jíst samostatně. Obsahuje totiž rychlé cukry, které se rychle natráví a pak mohou dělat neplechu při trávení ostatních složek, které potřebují na zpracování v břiše více času. Této zásady se dlouhodobě držím, ale čas od času ji přece jen poruším, jako třeba právě tímto receptem. Zásadně ale dopoledne, kdy tělo pálí sacharidy nejlépe z celého dne.

To si nechám líbit. Kde se můžu přihlásit?

Oběžník prosinec 2019: Posilujme svoji imunitu, Tipy na vánoční stůl, Pozor na vitamin D

Posilujme svoji imunitu

Udeřila nám zima a ta bývá pro mnohé tím nejnáročnějším obdobím v roce. Zima je symbolem odpočinku a rozjímání. Ale právě v zimě na mnohé udeří nějaká ta choroba. Jak se proti nim bránit? Jednou z možností je používat do jídel zahřívací ingredience a koření, jako jsou třeba česnek, zázvor nebo křen. Ty umí s bacily pěkně zatočit. Více se o nich dočtete v článku 6 léčivých koření, které zatočí se záněty, rýmou nebo špatným trávením. Mnohé z těchto surovin však mají hubící účinky nejen na zlé, ale i ty prospěšné bakterie. A tak je vhodné jejich konzumaci vyvážit také fermentovanými potravinami, které pomohou znovu rozmnožit ty bakterie, které slouží naší imunitě.

Určitě sáhněte po kvašené zelenině (kysané zelí, kimchi…) nebo rostlinných zakysaných výrobcích. Některé z nich (jogurt, fermentovaný sýr nebo tvaroh) se můžete naučit vyrábět v domácích podmínkách na kurzu Alternativ mléčných výrobků. Z neposlední řadě podpoří imunitu dostatek čerstvých vitaminů, což je v zimě o něco obtížnější. Tropické ovoce má ochlazující účinek, navíc je často sklízeno nezralé a chemicky ošetřované. Vsaďte raději na lokální ovoce a zeleninu. Skvělým zdrojem čestvých minerálů a vitaminů jsou klíčená semínka a zrníčka. Ke klíčení nepotřebujete nic speciálního, pro běžná semínka, jako je mungo, čočka, slunečnice, ječmen…, si vystačíte s klasickými zavařovacími sklenicemi a cedníkem či sítkem.

Tipy na vánoční stůl

Nestíháte péct vánoční cukroví? Živé mlsoty z ořechů, semínek a sušeného ovoce nejen dobře chutnají a jsou mnohem výživnější, ale hlavně ho můžete udět klidně až na Štědrý den:
Meruňkové domečky, datlové lanýžky a další zdravé nepečené cukroví
7 jednoduchých receptů na nepečené cukroví nejen na Vánoce

V tradiční české kuchyni nesměl na Vánoce chybět ani houbový kuba. Vyzkoušejte jeho klasickou podobu nebo modernější alternativní verzi s hlívou a tempehem:
Staročeský houbový kuba
Bulgur s uzeným tempehem a hlívou

Na Štědrý den se u nás doma vždycky vařila zelnačka neboli kyselice. V poledne jsme mívali jen polévku a tak ji moje máma vařila vždycky pěkně hustou, aby nás zasytila. Co jsem domu “přinesl” veganství, bývá už bez klobásy, o to více v ní vyniknou nasušené lesní houby.
Hustá zelňačka

A ani u Štědrovečerního stolu nemusíte být chudý příbuzný. Pokud se vám nechce vymýšlet něco extra, vystačíte si s jednodušší obměnou klasického českého menu. Bramborový salát můžete připravit tradičním způsobem, jen do něj použijte kupovanou či domácí sojanézu. Řízek můžete mít třeba z cukety, povařeného celeru, žampionů nebo hlívy a obalit jej můžete v dochuceném těstíčku z některé luštěninové mouky (ve zdravých výživách také seženete Hrašku, která už je speciálně ochucená).

Pozor na vitamin D

Jedním z důvodů, proč máme v zimě méně energie a vitality, je nedostatek vitaminu D. Asi víte, že produkují kožní buňky vystavené UV záření ze slunce. Proto je žádoucí se od jara do podzimu pravidelně vystavovat slunečním paprskům. V zimním období je intenzita svitu nízká a kůže většinou zahalená, proto se doporučuje vitamin D u osob stravujících se čistě rostlinně, doplňovat. V rostlinných potravinách jej v dostatečném množství totiž obsahují pouze houby sušené na slunci, takže je vhodné sahnout po doplňku. Buď můžete koupit přímo vitamin D (veganská je varianta D2, naopak D3 je živočišného původu), nebo je součástní některých multivitaminů, jako je VEG1. Ten já osobně uživám už přes 10 let, primárně kvůli vitaminu B21. Více o problematice vitaminu D v článku na webu České veganské společnosti.

Takové e-maily chci také dostávat.

Oběžník listopad 2019: Kešu mozzarella, prášek ze sušených rajčat, sezamezán

Veganská kešu mozzarella

Kešu mozzarella

Když už jsem zmiňoval kurz Rostlinné sýry, jogurty a mléka, prozradím vám z něj jeden recept, takže si jej můžete zkusit přípravit doma. Je na kešu mozzarellu spíše neutrální chuti, která se hodí k pečivu, pomazánkám nebo salátů. Budete k němu potřebova kešu oříšky, psylium, šťávu z citrónu a něco na dochucení. Kešu namočíme přes noc do vody, před použitím je slijeme. Psylium ideálně ještě proženeme mixérem na co nejjemnější prášek, abychom získali co nejhladší konzistenci. Smícháme s vodou a necháme vytvořit gel. Necháme jej uležet zhruba půl hodiny. Pak rozmixujeme společně s kešu a šťávou z citrónu, který „sýr“ nejen okyselí, ale pomůže jej také lépe „srazit“. Celý recept včetně gramáží a postupu.

Prášek ze sušených rajčat

V kuchyni na dochucování používám různé sušené prášky, z hub, cibule, česneku… Černým koněm je však prášek ze sušených rajčat. Hodí se na něj přesušená rajčata, která jdou špatně krájet a prakticky se nedají ukousnout? Často už moc nepomůže ani spaření horkou vodou. Ale právě tyhle naházejte do silnějšího mixéru a umixujte na prášek (klidně si připravte dvě frakce – hrubější a jemnější). Ten pak můžete používat na dochucování jídel. Pokud jste četli můj článek o dochucování, tak možná víte, že rajčata totiž obsahují onu pátou chuť umami neboli delikátní chuť (proto je tak populární kečup). Výborný bude samozřejmě v těstovinách, ale ozvláštní i třeba semínkovou pomazánku.

Sezamezán

Osvědčené jméno už jsem tomuto posypovému “sýru” nechal, ale sezamová semínka v něm jsem vyměnil za dýňová. Důvod? Sezamová semínka bývají často nahořklá a žluklá, dýňová ne. Je to opravdová lahůdka, která slaví na mých kurzech velký úspěch. Celý recept tedy zní: 1/2 hrnku mletých nebo rozmixovaných dýňových semínek, 3 lžíce lahůdkového droždí, 1 lžička cibulového prášku (volitelně) a větší špetka soli. Smíchejte dohromady a skladujte v lednici. Hodí se na těstoviny, do salátů, na chleba s pomazánkou nebo posyp na (především) krémové polévky.

Za takový oběžník vám e-mail milerád/a dám

Oběžník Vegmania