Salát coleslaw

recept přidal/a: Pavel Ovesný
Salát coleslaw
Ingredience: 

1 menší hlávku zelí
2 větší mrkve
1/2 lžíce soli
1 menší cibule

zálivka
150ml sojanézy (nebo jiné rostlinné majonézy)
150ml rostlinného jogurtu
2 lžíce octa (jablečného, vinného)
1 lžička třtinového cukru
čerstvě mletý pepř podle chuti

Postup: 

Hlávkové zelí zrovna neokupuje přední stránky magazínů o výživě. Přitom jde o celoročně cenově dostupnou zeleninu, která se může pochlubit nízkou kalorickou hodnotou k poměru vysokému podílu vitaminu K a především C. Tradiční salát coleslaw je jednou z možností, jak získat tento důležitý, ale teplotně citlivý vitamin.

Zelí nakrouháme na tenké plátky. Zasypeme půl lžící soli, promícháme a osolené zelí silně mačkáme, podobně, jako když jej chystáme na kysání. Cílem je, aby zelí změklo a pustilo šťávu. Tu pak slijeme a můžeme ji doředit vodou a vypít. Cibuli pokrajíme na drobno a mrkev nastrouháme na hrubo. Vmícháme do zelí.

Zálivku připravíme tak, že cukr rozpustíme v octu, přidáme sojanézu a jogurt a vidličkou vše důkladně rozmícháme. Ochutnáme a případně ještě přisolíme a popepříme podle chuti. Zálivku zamícháme do zelí a necháme chvíli odležet. Salát podáváme jako oblohu. Pokud jej chceme povýšit na hlavní jídlo, přidáme zdroj bílkovin - skvěle funguje na menší kostky opečený uzený tempeh.

Počet porcí: 
2 porce
Doba přípravy: 
30 minut
Chutnalo vám?: 
Tagy: 
Pronikněte za 3 hodiny do tajů rostlinné stravy. V živém online kurzu Veganství pro zelenáče se s vámi podělím o důležitou teorii i praktické tipy a postupy, jak se stravovat pestře a chutně. Na zkušenosti z 12 let mé veganské praxe se můžete ptát přímo z pohodlí svého domova. Zjistěte víc

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?