Hrachová kaše

Publikováno: 17. 04. 2020   Autor/ka: Pavel Ovesný
Kuchyně: Bezmasá jídla
Druh jídla: Hlavní chody
Hrachová kaše
Ingredience:

300 g žlutého hrachu
100 ml tučnějšího rostlinného mléka
3 stroužky česneku
koření: sůl, majoránka, lahůdkové droždí

2 větší cibule
řepkový olej

Postup:

Půlený žlutý hrách se namáčet nemusí, přesto pokud mám čas, jej alespoň na dvě hodiny namočím. Důvodem jsou antinutriční látky, které obsahují všechny luštěniny. Namočením a vylitím vody se části z nich zbavíme a pomůžeme tak lepší stravitelnosti. Hrách v hrnci zalejeme dvojnásobkem vody, osolíme a přivedeme k varu. Vaříme na mírnějším ohni cca tři čtvrtě hodiny, v případě namočení je doba varu o 10 minut kratší. Hrách by měl být zcela měkký, až lehce rozvařený.

Poté hrách i s vodou přeneseme do mixéru, přidáme 100 ml nejlépe domácího rostlinného mléka (sáhněte po tučnějším, např. mandlovém nebo konopném, tuk vylepší chuť kaše) a lžíci lahůdkového droždí a rozmixujeme do hladka. Kaši nalejeme zpět do hrnce, necháme chvíli společně provařit. Na konci přidáme prolisovaný česnek a majoránku, zamícháme a stáhneme z ohně.

Hrách je sám o sobě dost výživný, takže si vystačíme s dlouho a pomalu smaženou cibulkou, pokrájenou na měsíčky. Pokud ale vzpomínáte na školní jídelnu, kde kaši podávali s párkem či uzeným, výborně se ke kaši hodí na tenké plátky opečený uzený tempeh nebo si připravte malou omeletu z hrachové mouky a černé soli.

 

Sháníte žlutý či zelený hrách? Kupte si ho ještě dnes online v eshopu Grizly.cz.

Počet porcí:
2 porce
Doba přípravy:
60 minut
Tagy:
Hrách

Pronikněte za jeden večer do tajů rostlinné stravy

Online kurz Rostlinný jídelníčekV online kurzu Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst pestře a chutně. Na zoubek koukneme luštěninám, ořechům, alternativám masa a mléka, dochucování i samotnému sestavení jídelníčku. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí domova Zjistěte víc

 

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?