Hustý kokosový jogurt

Publikováno: 12. 05. 2022   Autor/ka: Pavel Ovesný
Druh jídla: Snídaně
Kokosový jogurt
Ingredience:

0,5 litru kokosového mléka
150g kokosové dužiny
probiotická kapsle nebo 1 polévková lžíce jogurtu s živými kulturami

Postup:

Zkoušeli jste dělat domácí jogurt z kokosového mléka? Asi vás překvapilo, že nezhousnul. Z mé zkušenosti totiž jediné z rostliných mlék, které fermentací zaručeně zhoustne, je to sójové (má totiž větší podíl bílkovin a lecitin, který funguje jako přirozený emulgátor). Pokud chcete přirozeně hustý, ale zároveň krémový kokosový jogurt, budete jej potřebovat zahustit rozmixovanou čerstvou kokosovou dužinou.

Možnosti máte dvě: buď si koupíte mladý kokos, který rozlousknete, opatrně slejete kokosovou vodu a vydlabete dužinu nebo si můžete koupit celou kokosovou sadu od firmy Wild&Coco, která obsahuje kokosovou vodu, dužinu a probiotické kapsle jako startér. Bohužel cena je hodně vysoká. Jejich sladce kyselkavého dezertního kokosu jsem se ale úplně vzdát nechtěl, tak jsem nakonec zvolil kompromisní řešení a kupuju si pouze dužinu. Mixuju si ho rovnou s kokosovým mlékem (což je právě mix dužiny s vodou, obvykle používám značku Aroy-D) a jako startér používám lžíci domácího jogurtu. Výsledek je sice není tak hustý, jako originál, ale na většinu použití mi to stačí a náklady jsem snížil na polovinu.

Kokosový jogurt

Jak tedy na to? Mixovací nádobu pořádně vymyjeme a vypláchneme. Já ji krátce prolévám i horkou vodou. Ale pozor, ne každá nádoba to snese. U staršího mixéru jsem měl skleněnou nádobu, která ovšem nebyla z varného skla a prasknula. Takže se nejdříve ujistěte, že je váš mixér na horké tekutiny stavěný, jinak tuto možnost přeskočte. Horkou vodou nebo krátkým vyvařením v každém případě sterilujte také sklenici, ve které jak budeme jogurt uschovávat.

Kokosovou dužinu vložte do mixéru, zalejte kokosovým mlékem (ideálně v pokojové teplotě) a vše rozmixujte na řídký krém. Poté přidejte lžíci jogurtu s živými kulturami nebo kapsli probiotik a ještě krátce promixujte. Přemístěte do čisté sklenice nebo nádoby, ve které budete fermentovat a přikryjte

Nechte zkysat buď:

  • 7 – 8 hodin při 40 stupních (pokud použijete aktivním zdroj tepla, jako je např. jogurtovač, fermentor, sušička s garantovanou teplotou, topení)
  • nebo zhruba 24 hodin při pokojové teplotě (20 – 22 stupňů, ale pozor v létě, kdy jsou teploty o pár stupňů vyšší a fermetace proběhne o hodiny rychleji)

Výsledný jogurt by měl být mírně nakyslý. Začátečníkům doporučuju nejdříve zkoušet dobu kratší (6,5 – 7 hodin při 40 stupních a spíše 20 hodin při pokojové teplotě), jogurt vyzkoušet a pokud bude ještě spíše sladší než mírně kyselý, nechat jej hodinku či dvě “dojet při pokojové teplotě”. Přílišná kyselost by vás v začátcích mohla zklamat a odradit od dalších pokusů. Dá se samozřejmě řešit doslazením ovocem či marmeládou. Jogurt uskladníme v lednici a spotřebujeme do 7 dní. Fermentace se výrazně zpomalí, ale bude dál pokračovat a chuť se stávat kyselejší.

Nezapomeňte si schovat jednu lžíci na nastartování další dávky. Jogurt můžete použít na sladko do kaší, jogurtů, ale i na slano, třeba na výrobu dresingu do zeleninových salátů.

Počet porcí:
2 porce
Doba přípravy:
5 minut + fermentace

Pronikněte za jeden večer do tajů rostlinné stravy

Online kurz Rostlinný jídelníčekV online kurzu Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst pestře a chutně. Na zoubek koukneme luštěninám, ořechům, alternativám masa a mléka, dochucování i samotnému sestavení jídelníčku. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí domova Zjistěte víc

 

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?