Mandlové mléko

Publikováno: 05. 12. 2012   Autor/ka: Pavel Ovesný
Druh jídla: Nápoje
Mandlové mléko
Ingredience:

150 gramů oloupaných mandlí
1l čerstvé vody

Postup:

Jak vyrobit mandlové mléko? Recept je jednoduchý: 150 gramů oloupaných mandlí zalijeme minimálně dvojnásobkem studené vody a necháme dvě až tři hodiny, ale ještě lépe přes noc nabobtnat. Vodu vylejeme a přilejeme čerstvou. Pokud máte silnější mixér, doporučuju dát vody z počátku méně, směs umixovat spíše na pastu a tu pak naředit podle potřeby. Mixovací proces je efektivnější, mandle se tak dostanou do častějšího kontaktu s noži. Poté pečlivě rozmixujeme a podle plánovaného použití buď rovnou zalijeme např. müsli, nebo přecedíme přes cedník, plátno nebo pytlík na ořechová mléka. Dochutíme dle libosti – třeba rozmixováním s ovocem.

Mandle jsou cennou, ale také poměrně drahou surovinou. Proto má smysl přemýšlet, jak zužitkovat také drť, která zbude po zcezení. Slupky obsahují antioxidanty, ale zároveň v drti překáží, takže je smysluplné si dát práci s jejich oloupáním nebo si koupit rovnou loupané mandle. Drť se dá kromě kaší a cukroví zužitkovat také na slano. Můžete z ní vyrobit tvaroh nebo sýr, obzvláště dobře chutnají, pokud je zfermentujete.

Mandlové mléko je díky zásaditosti výborným nápojem na překyselený žaludek. V tomto případě už jej však nesladíme. Loupané mandle jsou ale sladké, tak to není potřeba. K přednostem tohoto rostlinného mléka patří vysoký obsah vápníku, draslíku, fosforu a hořčíku. Pokud z něj budete chtít vyrobit jogurt, připravte se na fakt, že takřka nezhoustne (kupované mandlové jogurty jsou dohušťované škrobem) a je poměrně hodně kyselý. Chutí i konzistencí se blíží spíše kefíru.

Počet porcí:
4 porce
Doba přípravy:
5 minut

Pronikněte za jeden večer do tajů rostlinné stravy

Online kurz Rostlinný jídelníčekV online kurzu Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst pestře a chutně. Na zoubek koukneme luštěninám, ořechům, alternativám masa a mléka, dochucování i samotnému sestavení jídelníčku. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí domova Zjistěte víc

 

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?