Kombucha - pramen zdraví z černého čaje

Kombucha

Když jsem před mnoha lety poprvé ochutnal kombuchu u kamaráda, byla příliš kyselá a octová a tak jsem ji okamžitě zavrhnul a obloukem se jí vyhýbal. Až teprve loni na semináři o kvašení jsem ji ochutnal znovu, od "profíka". Byla příjemně sladkokyselá, krásně probublaná a dobře vychlazená. Zjistil, že může chutnat skvěle, když se o to umí. Od té doby ji pěstuju a sepsal jsem pár svých postřehů i načtených doporučení.

Co je to kombucha?

Kombucha (v češtině se většinou čte jako kombuča) je kvašený nápoj ze slazeného čaje. Rosolovitá kombuchová kultura, někdy nesprávně považovaná za houbu, je kolonií kvasinek a bakterií, označovaná jako SCOBY, což je anglická zkratka pro "symbiotic colony of bacteria and yeast". Vytváří se na povrchu nápoje a tvarem kopíruje stěny nádoby. Tvoří tak přirozeně nad nápojem pomyslnou poklici. Pod ní dochází ke kvašení, díky němuž vznikají mnohé hodnotné látky. Jde především o organické kyseliny (např. mléčná, listová), vitaminy skupiny B, C, D, E a K. Kombuchový nápoj obsahuje také cca 1% alkoholu a oxid uhličitý, díky němuž je příjemně perlící.

K výrobě kombuchového nápoje budete potřebovat tzv. matku. Jelikož bakterie dostavují poměrně rychle nové vrsty, každý "chovatel" kombuchy se o ně dříve nebo později rád podělí. Poptejte se ve svém okolí nebo zkuste štěstí v této FB skupině. Pokud je kombuchová matka tenčí (cca 1mm), začněte raději s menším množstvím nápoje a jakmile zesílí, můžete množství zvětšovat (proč? dozvíte se níže).

V litru vroucí vody nechejte louhovat 4 čajové lžičky černého čaje a zhruba po deseti minutách je zceďte. Čaj oslaďte 4 lžičemi řepného cukru (může se to zdát mnoho, ale doporučovaný objem cukru je 8%). Vyčkejte schládnutí čaje na teplotu těla, naleje do sklenice, vložte matku a máte-li, také trochu původního nálevu (který je možné nahradit lžící jablečného octa). Ten se postará o rychle snížení pH a tím i zabránění šíření patogenů. Sklenici přikryjte ubrouskem či kusem látky, připevněte jej gumičkou a nechte stát při pokojové teplotě.

Kvašením postupně ubývá cukru a zvyšuje se podíl kyselin. Konkrétní dobu kvašení ovlivňuje především vaše subjektivní chuť - někdo uvítá sladší chuť, někdo kyselejší. Zkuste ochutnat pátý den. Pokud je chuť podle vašeho gusta, nápoj stočte do lahve a ubytujte v lednici. Pokud je ještě příliš sladká, počkejte do dalšího dne. Jestli jste naopak optimální dobu prošvihli, netrapte žaludek kyselinami a nechte nápoj ještě dokvasit a kombuchový ocet můžete použít jako ekologický domácí čistič.

Časté dotazy:

Jaký je vhodný čaj pro pěstování kombuchy?

Nejvhodnější volbou je kvalitní sypaný černý čaj. V případě nouze můžete použít i sáčkový. Spotřeba sáčků bude ale zbytečně velká - myslete na přírodu. Zkuste se raději poohlédnout po velkých baleních sypaného čaje. Využít můžete i zelený či bylinkový čaj, ten ale svoji skladbou není optimální. Navíc některé byliny obsahují éterické oleje, které učinek baktérií tlumí či je dokonce zabíjí.

Jaké je vhodné sladidlo?

Použijte běžný bílý řepný cukr. Další možnou variantou je hnědý nerafinovaný cukr. Cukrem se živí bakterie a spotřebují ho drtivou většinu, je tedy zbytečné používat dražší sladidla (třtinový cukr, různé druhy rostlinných sirupů, med) za účelem zdravější verze - kombuchový nápoj se tak mnohonásobně prodraží.

Kolik kombuchového nápoje mohu vypít?

Pokud jste kombuchu ještě neochutnali, začínejte zvolna. Vaše střevní mikroflóra nemusí dávku nových bakterií zvládnout zrovna snadno. Časem si najdete své optimální množství. Osobně vypiju denně dvakrát 2dl skleničky. Nejvíce osvěžující mi přijde po běhání.

V čem kombuchu pěstovat?

Ideálním materiálem jsou sklenice, se spotřebou 2-3 litrů týdně je nejvhodnější klasická čtyřlitrová "okurkovka". Ještě praktičtější jsou tyto lahve s kohoutkem ve spodní části, což usnadňuje ochutnávání a stačení do lahví. Pozor: pokud dostanete tenší vrstvu nové kombuchy, začtete z menším množstvím (např. jedním litrem) a jakmile zesílí, můžete postupně přidávat množství oslazeného čaje. V opačném případě může docházet k tomu, že kultura dostatečně rychle nevytvoří ochranné kyselé prostředí a tak může dojít ke vzniku plísní nebo tzv. křísu.

Kombuchová "houba" mi hodně narostla. Co s ní?

Kombuchová matka roste dost rychle, takže brzy bude dostatečně tlustá i ve čtyřlitrové lahvi. Pak budete nejspíše brzy přemýšlet, kam s ní? Horní novější vrstvu opatrně oddělte a můžete ji nabídnout ve svém okolí nebo už zmiňované facebookové skupině. Výhodou je, že tak budete mít zálohu v případě, že o svoji kombuchu z nějakého důvodu příjdete. Naopak dolní vrstvy starší 2-3 měsíců, které už jsou tmavě hnědé a trhají se z ní "cucky" vyhoďte, ideálně na kompost. Kazí chuť nápoje.

Mohu do kombuchového nápoje přidat něco dalšího?

Bylinky, sušené ovoce či koření přidávejte až po stočení nápoje do lahví, neměly by se dostat do kontaktu s matkou. Poté už je další experimentování povoleno a naopak vítanou možností, jak získat různé příchutě.

Existují i další kvašené nápoje, vhodné i pro ty, kteří z etických či zdravotních důvodů nekonzumují mléčné produkty?

Ano (pominu-li pivo nebo víno). Z těch, které jsem sám zkoušel vyrábět, jsou to tibi krystaly, znamé také jako "vodní kefír", GBP neboli "zázvorové pivo" (ve skutečnosti je to spíše limonáda, jen obsahuje malé množství alkoholu) a rejuvelac, což je kvašené naklíčené obilí. K dalšímu studiu doporučuju web zkvaseno.cz a inspirativní knížku Síla přírodní fermentace od Katze Ellixe Sandora.

Autor článku
Jmenuju se Pavel Ovesný a veganství se věnuju od roku 2007. Kromě rozvíjení Vegmanie v Řevnicích blízko Prahy pravidelně pořádám kurzy Veganské vaření - seitan, tempeh a spol., Luštěniny v receptech světových kuchyní a Domácí rostlinná mléka, sýry a jogurty. Více o mně.

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?