EU: chceme více mléka do škol. Přidejte i rostlinné alternativy, žádají vegani

rostlinná mléka

Evropská unie představila svůj školní program, jehož cílem je podpora distribuce ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků evropským školákům a školačkám od mateřských škol až po střední školy. Jeho součástí je i osvětová kampaň ke zvýšení spotřeby propagovaného zboží s cílem podpořit zdravé stravovací návyky. K opozičním hlasům se přidala mezinárodní organizace ProVeg International, která žádá, aby Evropská komise zařadila také rostlinné alternativy mléka.

Existuje totiž již poměrně početná skupina těch, kteří živočišné mléko pít nechtějí. A to ať z důvodů alergií, etického přesvědčení i enviromentálních důvodů. Rostlinná mléka mohou mít až o 78 procent nižší uhlíkovou stopu než mléko živočišného původu. Obohacená rostlinná mléka také nezůstávají pozadu v množství vápníku. Obsahují stejně jako to kravské 120 mg vápníku na 100 ml.

Organizace ProVeg také uvádí, že 68 procent světové populace je intolerantní vůči laktóze. To může být pro Evropana překvapující, ale například v řadě asijských zemích není živočišné mléko pevnou součástí jídelníčku, jako je to v západních zemích.

rostlinne-mleko-do-skol

Pro mnohé bude také překvapující fakt, že krávy nedávají mléko jen tak – stejně jako u jiných savců je potravou pro mláďata. Což na mléčných farmách obnáší velmi brzké odstavení telat a jejich krmení náhražkami. Dojnice také často žijí ve stísněných stájích a musí snášet nepříjemné a stresující podmínky, které nesplňují ani jejich nejzákladnější potřeby.

Pokud chcete úsilí ProVeg International a jejich evropských poboček podpořit, podepište elektronici petici na adrese schoolmilk.org/cz/. Další veřejná konzultace celého projektu bude 28. července.

publikováno: 11. 07. 2022   napsal/a: redakce

Pronikněte za jeden večer do tajů rostlinné stravy

Online kurz Rostlinný jídelníček 🥗V kurzu Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst pestře a chutně. Na zoubek koukneme luštěninám, ořechům, alternativám masa a mléka, dochucování. Nechybí ani příklady vzorových snídaní, obědů a večeří a ukázkových týdenních jídelníčků. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí domova Zjistěte víc

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

 

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?