Veganská "slanina" z kokosových chipsů

recept přidal/a: Pavel Ovesný
Kokosová slanina
Ingredience: 

2 lžíce sójové omáčky
1/2 lžičky tekutého kouře
1 lžíce sirupu (datlový, rýžový)
1 lžíce vody
100g kokosových lupínků

Postup: 

Toužíte po křupavé veganské "slanině", kterou můžete ozvláštnit krémové polévky nebo saláty? Zkusit to můžete z osmažených či opečených tenkých plátků tempehu či tofu, ale dnes vám poradím verzi s kokosovými chipsy.

V misce smícháme sójovou omáčku s datlovým či rýžovým sirupem, lžící vody a tekutým kouřem. Těch podle všeho jich existuje více druhů, já mám hodně hustý, se kterým je potřeba opravdu šetřit, má hodně výrazné aroma a je dost hořký. Vše důkladně promíchám, přidáme kokosové lupínky a necháme alespoň několik minut marinovat.

Mezitím předehřejeme troubu na 180 °C. Na plech vyložený pečícím papírem rozvrstvíme do tenké vrstvy lupínky. Pečeme jen 7 -10 minut, kokos rychle zlátne a brzy se by se mohl spálit. Necháme jej vychladnout a skladujeme v uzavřené nádobě.

Variant marinád se dá vymyslet více. Nemáte-li tekutý kouř, můžete použít sojovou omáčku Tamari a uzenou papriku.

Počet porcí: 
4
Doba přípravy: 
20 minut
Chutnalo vám?: 
Tagy: 
Chcete proniknout do tajů rostlinné stravy? Neumíte správně dochucovat? Vaříte dokola stále ty stejné recepty? Přijďte ochutnat nové suroviny a chutě na kurzy veganského vaření.

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?