Houbová tlačenka

recept přidal/a: Pavel Ovesný
Houbová tlačenka
Ingredience: 

30 - 40 g sušených hub (shitake, jidášovo ucho, lesní houby, hlíva)
půl kostky uzeného tofu
práškový agar-agar
0,5 l vody
sojová omáčka podle chuti

Postup: 

1) Pokud máte houby sušené, namočte do půllitru vody (alespoň na 2 hodiny) společně malou lžičkou sojové omáčky. Jakmile nabydou, pokrájejte je na tenké nudličky. Ve výluhu rozmíchejte agar a přidejte zpět pokrájené houby.

2) Pokud máte houby čerstvé (hodí se lesní nebo hlíva, žampióny nemají příliš výraznou chuť), pokrájejte je na menší plátky a nechejte je v hrnci vydusit. Zalijte je studenou vodou, ve které rozmíchejte agar.

Agar dávkujeme 5g na půl litru nálevu (balený bývá obvykle po 10g, takže půl sáčku) a sypeme jej do studené vody, jinak tvoří hrudky. Nálev s rozmíchaným agarem a houbami dáme na mírný plamen a postupně zahříváme až k varu. Vaříme alespoň 3 minuty. Na závěr přidáme na hrubo postrouhané tofu a vývar dochutíme solí či sójovkou. Směs nalijte do formy nebo misek a nechejte nejprve při pokojové teplotě a později v ledničce ztuhnout.

Houbová tlačenka je výborná v klasickém podání s chlebem, octem, pepřem a cibulí.

Na sladké i slané želé, na aspik či houbovou tlačenku. Kupte si agar-agar v eshopu Country Life.

Počet porcí: 
3 porce
Doba přípravy: 
15 minut + namáčení hub
Chutnalo vám?: 
Tagy: 
Pronikněte za 3 hodiny do tajů rostlinné stravy. V živém online kurzu Veganství pro zelenáče se s vámi podělím o důležitou teorii i praktické tipy a postupy, jak se stravovat pestře a chutně. Na zkušenosti z 12 let mé veganské praxe se můžete ptát přímo z pohodlí svého domova. Zjistěte víc

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?