Kroupy zapečené s hrachem a brokolicí

recept přidal/a: Pavel Ovesný
Kroupy zapečené s naklíčeným hrachem a brokolicí
Ingredience: 

300 g ječných krup
naklíčený hrách
1 větší cibule
2 stroužky česneku
kmín (drcený i v celku)
sůl
pepř
majoránka

Postup: 

K tomuto receptu mě inspiroval tradiční staročeský kuba. Houby jsem ale nahradil naklíčeným hrachem a brokolicí.

Hrách namočíme přes noc a poté 2-3 denně proplachujeme, dokud se neobjeví cca půlcentimentrové klíčky. Podrobnější postup ke klíčení najdete v receptu na pučálku nebo komplexnějším článku o klíčení.

Kroupy propláchneme a ideálně necháme několik hodin nabobtnat. Vodu poté slijeme a přilejeme čerstvou. Přivedeme je k varu, osolíme a vaříme zhruba půl hodiny, než jsou kroupy měkké, ale stále trochu křupavé na skus. Necháme je ještě pár minut dojít a zcedíme přebytečnou vodu. Hustější šlem ke konci sezení si ponecháme, při zapékání zafunguje jako pojivo.

Mezitím omyjeme brokolici a rozdělíme ji na malé růžičky. Na oleji osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, jakmile začne měkkout, přidáme naklíčený hrách a zhruba 5 minut na středním plameni za občasného promíchání opékáme. Na konci hrách s cibulí osolíme, opepříme (případně dále dochutíme např. lahůdkovým droždím).

Pekáček, zapékací mísu nebo v mém případě remosku vymažeme olejem, smícháme v něm kroupy s hrachem a brokolicí. Přidáme rozetřený nebo jemně nastrouhaný česnek a majoránku. Kroupy vložíme do trouby a necháme při 180°C půl hodiny zapéct.

Zapečené kroupy drží lépe při sobě, pokud se nechají částečně vystydnout. Jako obloha se hodí okurek nebo kysané zelí. Nešetřete ani další čerstvou či kvašenou zeleninou.

Počet porcí: 
4 porce
Doba přípravy: 
40 minut + namáčení
Chutnalo vám?: 
Chcete proniknout do tajů rostlinné stravy? Neumíte správně dochucovat? Vaříte dokola stále ty stejné recepty? Přijďte ochutnat nové suroviny a chutě na kurzy veganského vaření.

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?