Zdravé slazení? Existuje. Vyzkoušejte přírodní slady a sirupy

O řepném cukru a jeho škodlivosti bylo řečeno mnoho. Víme, že silně překyseluje organismus a jeho nadměrná konzumace obecně způsobuje nemálo zdravotních problémů. Jen trochu lépe je na tom cukr třtinový. Složením a vstřebáváním do krve je téměř stejný, ale díky zbytkové melase obsahuje alespoň některé minerály a vitamíny.

Mezi často používaná sladidla se řadí také hroznový či ovocný cukr. Je to „menší sladící zlo“, nicméně se stále jedná o jednoduché cukry. Hroznový je vhodný jako rychlý zdroj energie například pro sportovce. Poslední průzkumy říkají, že průmyslové potraviny jsou přesyceny těmito cukry (nebo-li glukózo-fruktózovými sirupy) a přispívají k tvorbě tuku v těle. Tudíž i jejich použití pro domácí vaření a pečení je rozporuplné.

Jste občasní konzumenti nebo přímo „závisláci“ na sladkém a chcete doplnit cukry šetrnějším způsobem? Ideální varianta jsou obilné slady a sirupy.

Obě dvě formy sladidel se vyrábí přirozenou fermentací obilí. Skládají se z fruktózy, glukózy, maltózy a polysacharidů. Sacharidy z nich se do krve vstřebávají postupně, takže na rozdíl od řepného cukru tolik nedráždí slinivku břišní a nevyvolávají výkyvy v chutích na sladké, změny nálad, hyperaktivitu a jiné negativní příznaky. Obecně se dá říci, že většina z nich obsahuje vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, železo, fosfor a další stopové prvky .

Představím vám největší favority v přírodním slazení:

Slad ječmenný – Sladěnka: Má velmi hustou konzistenci. Vyrábí se také v podobě sušeného prášku.Co se týče aspektu zdraví, patří mezi nejvhodnější sladidla. Má však trochu „chuťový ocas“, a to Sladěnce poměrně dost ubírá na oblibě.

Sirup pšeničný a kukuřičný: V obou případech se vyrábí hydrolýzou škrobu. Je tekutější podoby, zhruba jako med. Světlou barvu a chuťově je na tom mnohem lépe než ječmenný slad. Vhodné použít například na pečení, do kaší či jiných dezertů.

Rýžový sirup: Jedná se o stejný princip výroby jako předchozí dva sirupy, ale dovolím si vyzvednout jeho perfektní vlastnost – má příjemnou neutrální chuť.

Další zajímavé varianty jsou sirupy, které mají trochu odlišný způsob výroby. Složením jsou však stále velice pozitivní obměnou v našem jídelníčku.

Agávový sirup: Přírodní sladidlo na bázi fruktózy. Obsahuje sice větší množství ovocného cukru, ale ve vhodnější formě než některá uměle vyráběná sladidla. Jeho výhodou je nízký glykemický index a tím pádem pomalé vstřebávání cukru do krve. Je poměrně tekuté konzistence a jeho výhodu spatřuji také v celkem neutrální chuti. Hodí se především do ovocných koktejlů a ovocných omáček.

Datlový sirup: Vyrábí se z čerstvých přezrálých datlí. Má tmavou barvu a konzistenci jako med. Patří asi mezi chuťově nejlepší sirupy ze všech jmenovaných. Příjemně ovocně chutná a poměrně dost sladí. Je výborný do kaší, jogurtů, dezertů, polev, ovocných salátů. Dle osobních zkušeností se ale v pestrosti použití meze nekladou. Za mě jednoznačně největší oblíbenec.

Javorový sirup: Získává se z mízy javoru. Hlavní složkou je voda a sacharóza, tudíž obsahuje spíše jednoduché cukry. Má však velice specifickou chuť a ta se v mnoha receptech nedá nahradit ničím jiným. Zkuste jej na lívance nebo palačinky.

Použití různých druhů sirupů je podobné. Rozhodujeme se tedy podle složení, chuti, konzistence ale i třeba podle barvy. Pokud je budete používat na pečení, doporučuji v receptu ubrat trochu tekutiny. Sladivost má větší než řepný cukr, zhruba v poměru 2:1 .

Dovolím si na závěr připomenout fenomén stevie. Tady bych jen ráda ujasnila pojmy. Je to rostlina, která má přirozeně sladkou chuť. Její výtažek najdeme v podobě tablet, prášku nebo tinktury. Výsledná sladivost se odvíjí od daného produktu, většinou 100 – 200x více než řepný cukr. Nejedná se však o žádnou formu sacharidů. Energii z ní nedoplníme, slouží pouze jako chuťová náhražka. Pokud nám nevadí její lehká pachuť, nedá se jí vcelku nic vytknout. Vhodná je nejen jako sladidlo do kávy, čaje, na pečení, ale je možné ji použít třeba jen na zvýšení sladivosti v některých pokrmech.

Vysvětlivky:
Sacharóza - bílý, nebo také řepný cukr
Glukóza - hroznový cukr
Fruktóza - ovocný cukr
Maltóza – sladový cukr

publikováno: 12.03.2013 01:14   napsal/a: Lenka Halvová
Pronikněte za 3 hodiny do tajů rostlinné stravy. V živém online kurzu Veganství pro zelenáče se s vámi podělím o důležitou teorii i praktické tipy a postupy, jak se stravovat pestře a chutně. Na zkušenosti z 12 let mé veganské praxe se můžete ptát přímo z pohodlí svého domova. Zjistěte víc

Komentáře

Tento clanek mi pripomnel jablecny koncentrat co jsem si nedavno koupil. Je to jako syrup of sunfood a po zredeni chutna jako skvely most.

Jablečný koncentrát je výborná věc k přípravě nápojů. Nicméně díky velké sladivosti lze použít i jako sladidlo. I zde vidím širokou škálu použití jako u ostatních sirupů, nebo prostě tam kde uvítáme lehce jablečnou příchuť.

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?