Útlou knížku Veganův průvodce můžete vzít sebou i na nákupy

Veganův průvodce

S knížkami pro příznivce veganství se poslední dobou doslova roztrhnul pytel. Většina z nich jsou však překlady především z anglo-amerického trhu a v Česku není vždy jednoduché sehnat suroviny a ingredience z jejich receptů. Veganův průvodce od nepřehlédnutelné modrovlasé bloggerky a youtuberky Karolíny “Dewii” Rathousové těmito neduhy naštěstí netrpí. Ilustrovaným grafickým pojetím i svojí útlostí připomíná další tuzemské počiny: Místo vejce banán a Místo kapra hlíva.

Osmdesát stránek je určeno především začínajícím veganům a Dewii v nich zodpovídá na nejčastější dotazy, které při přechodu na čistě rostlinnou stravu mohou nastat. Po krátkém filosofickém úvodu jde Karolína rovnou na věc a představuje základní aspekty veganské stravy. Zatímco vyvrací zaběhnuté stereotypy o chudosti veganského talíře, stručně radí, jak sestavit rostlinný jídelníček tak, aby v něm nechyběly podstatné živiny, minerály a vitamíny.

Zatímco odrážkový seznam potravin zeleniny, ovoce, ořechů, semínek a spol. se mi zdá být pro svoji strohost a povšechnou známost nadbytečný, body Veganův průvodce sbírá za takřka vyčerpávající výčet rostlinných alternativ vajec, mléka, sýrů a masa, včetně tradičních českých pochutin, jakou jsou řízky, uzené nebo sekaná.

veganuv pruvodce

Dalších několik stránek ocení ti, kteří rádi mlsají. Sušenky, čokolády, tyčinky a další pochutiny bez živočišných přísah lze v nemálé míře pořídit i v řadě českých obchodních řetězců. Tedy z nezbytným dodatkem, že veganství motivované eticky samozřejmě ještě neznamená zdravou stravu a mnohdy je na to úkor dlouhého seznamu aditiv (leckdy včetně kontroverzního palmového oleje).

Veganství však není jenom o stravě, a tak se promítá do témat kosmetiky netestované na zvířatech a životnímu prostředí prospěšné drogerii. Ve Veganově průvodci to znamená výčet značek, které se snaží vyhovět podmínkám certifikátů, jež jsou v knížce také vysvětleny. Uzavírá ji pak seznam knih, filmů a webů a také veganských akcí na území Česka.

Veganův průvodce je spíše než regulérní knihou brožurou, kterou si může začínající vegan/ka přibalit do batohu či kabelky. A v tomto snažení svůj účel plní víc než dobře. A její koupí navíc přispějete na Farmu naděje Dobrovítov. Zůstává jen otázkou, zda některé “telefonní” seznamy bez přidané hodnoty, které rychle zastarávají, nebylo lepší nechat raději na doprovodný web a v knize místo toho rozvinout některá z nadčasových témat hlouběji.

Další podrobnosti o Veganově průvodci najdete na jeho facebookovém profilu.

Autor článku
Pavel OvesnýJmenuji se Pavel Ovesný a veganství se věnuju 17 let. Založil jsem web Vegmania.cz a natočil kurz Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst rostlinně pestře a zároveň chutně. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí vašeho domova. Zjistěte víc

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

 

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?