Chia semínko

Chia semínko

Chia jsou drobná semínka šalvěje hispánské, jejichž původní domovinou je Latinská a Střední Amerika. Patřila mezi nejdůležitější plodiny Aztéků. Chia semínka jsou důležitým zdrojem bílkovin a omega 3 mastných kyselin. Díky obsahu celé řady antioxidantů, vitaminů (především řady B) a minerálních látek (vápník, železo, zinek, draslík, hořčík, fosfor) jsou řazeny mezi tzv. superpotraviny.

Charakteristickou vlastností těchto semínek je schopnost vázat na sebe velké množství vody - dokážou zvětšit svůj objem až 12x do formy lehkého gelu. Ten prodlužuje pocit sytosti a zpomaluje trávení jídla. Díky tomu se chia zpopularizovala mezi běžci dlouhých tratích (připomeňme veganskou běžeckou legendu Scotta Jureka), kteří se musí stravovat přímo během sportovní aktivity.

Jak chia konzumovat? Neutrální chuť je předurčuje ke slaným i sladkým kombinacím. Můžete je přidat do své snídaňové porce cereálií, přisypat do jogurtu, kaše nebo sklenice džusu. Patrně nejznámější pochoutkou z těchto semínek je však chia puding. "Vyrábí" se smíchání semínek nejčastěji s rostlinným mlékem a trochou tekutého sladidla (agávový či datlový sirup) a jeho ztuhnutí ve skleničce do podoby želé. Ve slané kuchyni chia můžeme využít např. do rizor a kuskusů či jini zpěstřit salát.

Kupte si chia semínka v eshopu a připravte si skvělý raw puding ještě dnes.

Chcete proniknout do tajů rostlinné stravy? Neumíte správně dochucovat? Vaříte dokola stále ty stejné recepty? Přijďte ochutnat nové suroviny, chutě i lidi na kurz veganského vaření.

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?