Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny mají klíčový význam pro správnou činnost mozku, stejně jako pro správný růst a vývoj. Jak je získat z rostlinných zdrojů? Nejlepším zdrojem jsou lněná, konopná a chia semínka, vlašské ořechy a také řepkový olej. V některých životních obdobích (těhotenství a kojení, dětství…) je při čistě veganském stravování je vhodné suplementovat doplňky. Více se dozvíte v článku 5 nejlepších rostlinných zdrojů omega-3 mastných kyselin.

Lněné semínko

Lněné semínko poslouží do salátů, k zahuštění jídel i jako základ sušenek

24. 01. 2021   napsal/a: Pavel Ovesný | rubrika: Potraviny V kuchyni

V jídelníčku většiny populace zoufale chybí a jako posyp vícezrného pečiva je prakticky nevyužitelné. O čem je řeč? O lněném semínku, v rostlinné říši králi v obsahu pro tělo nesmírně důležitých omega-3 mastných kyselin (dále O3MK). Což je přesně ta látka, kvůli které jsou tolik doporučované tučné ryby a dříve nepopulárním lžičkám rybího tuku.

vlassky-orech.jpg

Vlašské ořechy

03. 04. 2016   napsal/a: Pavel Ovesný | rubrika: Potraviny

Plod ořešáku královského, lidově přezdívaný “vlašák”, patří mezi výživově nejprospěšnější ořechy. Navíc jde o surovinu lokální, takže jeho pravidelnou konzumaci lze jen doporučit. Pochopitelně s mírou, protože obsahuje přes 60 procent tuku. … více

Konopné semínko

Konopné semínko

01. 09. 2015   napsal/a: Pavel Ovesný | rubrika: Potraviny

Konopné semínko obsahuje zhruba 34% bílkovin, 44% tuků a 12% sacharidů. Konopný protein je složený ze všech 20 aminokyselin včetně osmi esenciálních, pro tělo životně důležitých. Je také výborným zdrojem omega 3 mastných kyselin (navíc ve správném poměru k omega 6 mastným kyselinám – u konopí je tento poměr 1:3). Z minerálních látek oplývá množstvím vápníku a železa, fosforu, hořčíku, zinku, mědi a manganu.

Chia semínka

Chia semínka

25. 12. 2012   napsal/a: Pavel Ovesný | rubrika: Potraviny

Chia jsou drobná semínka šalvěje hispánské, jejichž původní domovinou je Latinská a Střední Amerika. Patřila mezi nejdůležitější plodinou Aztéků. Chia semínka jsou důležitým zdrojem bílkovin a omega 3 mastných kyselin. Díky obsahu celé řady antioxidantů, vitaminů (především řady B) a minerálních látek (vápník, železo, zinek, draslík, hořčík, fosfor) jsou řazeny mezi tzv. superpotraviny.

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?