Hrachová kaše

Recept přidal/a: Pavel Ovesný
Národní kuchyně: 
Druh jídla: 
Hrachová kaše
Ingredience: 

300 g žlutého hrachu
100 ml tučnějšího rostlinného mléka
3 stroužky česneku
koření: sůl, majoránka, lahůdkové droždí

2 větší cibule
řepkový olej

Postup: 

Půlený žlutý hrách se namáčet nemusí, přesto pokud mám čas, jej alespoň na dvě hodiny namočím. Důvodem jsou antinutriční látky, které obsahují všechny luštěniny. Namočením a vylitím vody se části z nich zbavíme a pomůžeme tak lepší stravitelnosti. Hrách v hrnci zalejeme dvojnásobkem vody, osolíme a přivedeme k varu. Vaříme na mírnějším ohni cca tři čtvrtě hodiny, v případě namočení je doba varu o 10 minut kratší. Hrách by měl být zcela měkký, až lehce rozvařený.

Poté hrách i s vodou přeneseme do mixéru, přidáme 100 ml nejlépe domácího rostlinného mléka (sáhněte po tučnějším, např. mandlovém nebo konopném, tuk vylepší chuť kaše) a lžíci lahůdkového droždí a rozmixujeme do hladka. Kaši nalejeme zpět do hrnce, necháme chvíli společně provařit. Na konci přidáme prolisovaný česnek a majoránku, zamícháme a stáhneme z ohně.

Hrách je sám o sobě dost výživný, takže si vystačíme s dlouho a pomalu smaženou cibulkou, pokrájenou na měsíčky. Pokud ale vzpomínáte na školní jídelnu, kde kaši podávali s párkem či uzeným, výborně se ke kaši hodí na tenké plátky opečený uzený tempeh nebo si připravte malou omeletu z hrachové mouky a černé soli.

Sháníte žlutý či zelený hrách? Kupte si ho ještě dnes online v eshopu Grizly.cz.

Počet porcí: 
2 porce
Doba přípravy: 
60 minut
Chutnalo vám?: 
Tagy: 
poukaz na kurz vaření Sháníte ořechy a semínka, luštěniny nebo obiloviny? Na jednom místě je společně s těstovinami, rostlinnými oleji, ořechovými másly, sušeným ovocem a dalším pestrým výběrem zdravých potravin za férové ceny najdete v e-shopu Grizly.cz.
zjisti víc

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?