Bezvaječné lečo

recept přidal/a: Pavel Ovesný
Bezvaječné lečo
Ingredience: 

kostka uzeného tofu
větší cibule
3 rajčata
2 papriky (spíše tenkostěnné)
sladká / pálivá paprika (koření)
černá sůl
lahůdkové droždí

Postup: 

Možná to znáte. Zasadíte rajčata, dlouho čekáte, než vyrostou a začnou zrát a pak je jich najednou tolik, že nevíte, co s nimi. Lečo je letní klasika, lehké jídlo do parných dní. Vychutnat si ho můžete i v případě, že se z etických či zdravotních důvodů vyhýbáte vejcím. Obejít se dá i bez nich, ale prozradím vám pár triků, jak je nahradit.

Na oleji zpěníme nadrobno pokrájenou cibulku, uzené tofu rozkrojíme na půl. Polovinu pak rozkrájíme na malé kostičky a restujeme společně s cibulí do jejího zezlátnutí. Přidáme na menší proužky nebo kostky nahrájenou papriku a několik minut restujeme. Zaprášíme sladkou paprikou (kdo má rád ostřejší, může přidat pálivou nebo chilli) a přidáme na měsíčky nakrájená rajčata a necháme společně dusit.

Jak nahradit vejce? Tvůrčí kuchař jistě vymyslí i více variant, já nabízím tyto:

  1. Najemno postrouháme druhou půlku tofu, přidáme na pánev, promícháme a připadně lehce podlejeme a podle dochutíme černou solí a lžící lahůdkového droždí.
  2. Ve studené vodě rozmícháme Hrašku nebo nějakou luštěninovou mouku (cca 2 lžíce za jedno vejce). Opět dochutíme černou solí a lžící lahůdkového droždí.
  3. Šikne se také čerstvě namleté/rozmixované lněné semínko smíchané s vodou. To ale přidáváme až úplně nakonec, špatně snáší vyšší teploty. Lněné semínko udělá šlemík, podobný vaječným bílkům. Lněná chuť je ale přece jen výraznější, takže v tomto případě je třeba si s dochucením o něco více pohrát.

Nejlepší přílohou je kvalitní chléb. Dobrou chuť.

Počet porcí: 
2
Doba přípravy: 
20 minut
Chutnalo vám?: 
Pronikněte za 3 hodiny do tajů rostlinné stravy. V živém online kurzu Veganství pro zelenáče se s vámi podělím o důležitou teorii i praktické tipy a postupy, jak se stravovat pestře a chutně. Na zkušenosti z 12 let mé veganské praxe se můžete ptát přímo z pohodlí svého domova. Zjistěte víc

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?