Připravte si seitan vlastními silami. S trochou trpělivosti to není žádná věda

seitan po uvaření

Seitan, polotovar pšeničné bílkoviny, je možné koupit už jako hotový výrobek nebo ve formě prášku, který se pak smíchá s vodou. Třetím způsobem je připravit si seitan vlastními silami doma z pytlíku mouky. Je to trochu pracné, ale nijak obtížné. Připravte se ale na kuchyň od mouky a ulepené prsty. Odměnou nám však bude příjemný pocit z dobře odvedené práce a hromada seitanu, připraveného ze surovin za pár korun. Tak proč to nevyzkoušet?

Na domácí výrobu budeme potřebovat 1/2 litru studené vody a 1kg hladké bílé pšeničné mouky (minerály a další prospěšné látky by se v případě celozrnné stejně vyplavily). Obojí smícháme v míse dohromady a prohněteme ve vláčné těsto. To pak necháme přikryté půl hodinu až hodinu odpočinout v teple.

Mouka - škrob = seitan

Abychom získali seitan, tedy lepek, musíme z těsta vyplavit škrob. Nejlépe je těsto položit na cedník do větší mísy, do které napustíte vodu. Zprvu opatrným pomačkáváním zvolna vyplavujeme škrob a jakmile máme pocit, že je jím voda dostatečně nasycená, vyměníme ji za novou (použitá se dá využít např. na polévku). Zda použít vodu studenou nebo vlažnou se zdroje rozcházejí, zkoušel jsem obojí a kromě tepelného komfortu pro ruce jsem žádný rozdíl nepozoroval.

Chcete proniknout do tajů rostlinné stravy? Neumíte správně dochucovat? Vaříte dokola stále stejné recepty? Přijďte ochutnat nové suroviny a chutě na kurzy veganského vaření. Vybrat si můžete kurzy Veganské vaření - seitan, tempeh a spol. či Luštěniny v receptech světových kuchyní. Kurzy se konají o víkendech v domáckém prostředí v Řevnicích u Prahy.

Seitan uvaříme a marinujeme

Těsto postupně zmenšuje svůj objem, žloutne a začíná nabývat houbovité konzistence (s trochou fantazie připomínající mozek). V této fázi je třeba jej tlačit hodně k sobě, protože se rozpadá. Vodu vyměňujeme tak dlouho, dokud nezůstává téměř čistá - z mojí zkušenosti zhruba tak pětkrát. Z gumu připomínajícího seitanu ještě vymačkáme zbytky vody, nakrájíme na plátky a mezitím si připravíme vývar, podobně jako třeba na sojové maso. Nešetříme kořením, sojovou omáčkou, bujónem, popř. zeleninou, na dávku z kila mouky se hodí cca 1,5 l vývaru.

měníme vodu, dokud nezůstane čistá - zbyde "gumový" lepek

Plátky seitanu do něj vložíme a vaříme zhruba hodinu, během které opět nabudou na objemu. Zbylý vývar rozhodně nevyléváme, ale použijeme jej na polévku nebo omáčku. Seitan necháme vystydnout a buď rovnou zpracujeme nebo uložíme do ledničky. Mně se jej pro lepší chuť osvědčilo naložit do pikantnější marinády (olej, česnek, pepř, sojová omáčka apod.) a postupně spotřebovávat v různých podobách - jako plátky, kostky nebo nudličky. V lednici vydrží seitan 5-7 dní, sůl a olej v marinádě by měl trvanlivost prodloužit.

Možná vám celý postup příjde zbytečně pracný a zejména pro začátečníky také zdlouhavý. Pro mě se však stala domácí výroba seitanu příjemným relaxem a s nasbíranými zkušenostmi zabere méně a méně času.

smícháme kilo mouky s půllitrem vody
začneme z těsta vyplavovat škrob
měníme vodu, dokud nezůstane čistá - zbyde "gumový" lepek
seitan pokrájíme na plátky a mezitím připravíme vývar z koření
dáme vařit zhruba na hodinu
seitan vařením zase nabude

Vyrábíme seitan z prášku

Mnohem rychlejší variantou je výroba z práškového seitanu. Ve zdravých výživách ho překvapivě nemívají tak často, seženete jej především v eshopech. Druhou velkou výhodou kromě menší pracnosti je fakt, že do něj můžete přidat rovnou koření. Můžete si tak připravit řadu variant podle toho, co pak chcete ze seitanu připravit. V letní sezóně třeba domácí vege párky či špekáčky na gril.

Hlavní zásadou pro tvorbu vlastního receptu je mít stejný poměr suché a tekuté složky. Například 125 g práškového seitanu, 15 g lahůdkového droždí, 10 g koření (paprika, pepř, bylinky, sypký bujón) a 140 g vody a 10 g sojové omáčky. Sypké složky se nejdříve v misce promíchají a pak se přidají ty tekuté.

Pak je třeba hodně rychle míchat, protože seitanový prášek do sebe okamžitě vsakuje vodu a mohly by se vám utvořit hrudky. Mícháme nejdříve lžící a poté se do směsi pustíme rukama a několik minut hněteme. Seitan pak bude mít vláčnější konzistenci.

Vařit jej pak můžete buď opět ve vývaru nebo v páře. Vývar nemusí být tak silný, protože seitan již máme kořeněný a výsledek bude spíše měkčí. Pro vaření v páře seitan libovolně vytvarujeme (plátky, kuličky, párky) a zabalíme do alobalu nebo pečícího papíru. Vaříme na mírnějším ohni na pařáčku v hrnci pod pokličkou 40 - 45 minut. Tento seitan bude pevnější, protože mu obal nedovolí příliš nabýt na objemu.

A pár tipů, kde seitan využít? Vyzkoušejte třeba bramboro-seitanový guláš, curry omáčku se seitanem, veganskou svíčkovou nebo seitanovou "čínu". Přečtete si článek s dalšími recepty ze seitanu.

Tagy: 
Autor článku
Jmenuju se Pavel Ovesný a veganství se věnuju od roku 2007. Kromě rozvíjení Vegmanie předávám své zkušenosti na kurzech veganského vaření. Vybrat si můžete buď Veganské vaření - seitan, tempeh a spol. nebo Luštěniny v receptech světových kuchyní. Kurzy se konají o víkendech v městečku Řevnice cca 20km od Prahy. Zjistěte víc

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?