Medvědí česnek

Medvědí česnek

Medvědí česnek roste na jaře ve vlhkých listnaných a především lužních lesích. V Česku je hojně rozšířený, jeho výskyt je však značně nepravidelný - roste především na východě a severu republiky, v některých lokalitách ve velkých koloniích, zatímco v určitých regionech (především na jihu republiky) se naopak objevuje jen zřídka.

Zelené listy mají výrazné česnekové aroma, čímž se liší od podobně vypadajích listů jedovatých konvalinek. Narozdíl od nich také roste výrazně dříve, mizet začíná poté, co jej začnou stínit listy stromů. Především v parcích se pak vyskytuje nepůvodní česnek podivný, který má užší listy, chuťově je podobný a jeho použití je stejné.

Široké aromatické listy medvědího česneku oživí polévky, hodí se pro přípravu pest do těstovin a pomazánek nebo na pikantní špenát. Pár listů můžete přidat také do smoothies. Medvědí česnek posiluje imunitu, působí jako přírodní antibiotikum a připisuje se mu pozitivní vliv na celou řádu obtíží - od chřipek přes průjem po hojení ran.

Špagety s medvědím česnekem
Polévka z medvědího česneku
Pesto z medvědího česneku
Autor článku
Jmenuju se Pavel Ovesný a veganství se věnuju od roku 2007. Na živém online kurzu Veganství pro zelenáče vás za 3 hodiny naučím potřebnou teorii i praktické postupy, jak na rostlinnou stravu. Dozvíte se alternativách masa a mléka, luštěninách, zelenině, dochucování, klíčení a mnohém další. Kurz můžete sledovat z pohodlí domova a přímo se ptát na kameru. Zjistěte víc

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?