Irský mech

Irský mech

Mořská řasa zvaná Irský mech patří podobně jako známější agar mezi rostlinné alternativy želatiny. Narozdíl od agaru, který se musí alespoň krátce povařit, aby zhoustnul, se však Irský mech vařit nemusí a je tak jasným adeptem na použití i v živé (raw) kuchyni. "Mech" pouze stačí nechat nabobtnat ve vodě alespoň dvě hodiny, ale klidně i přes noc.

Poté je řádně properte pod tekoucí vodou a nechte okapat na cedníku. V kvalitním mixéru jej pak rozmixujte na hladkou gelovitou hmotu. Pro svojí neutrální chuť se hodí se jako ztužovadlo a pojivo do sladkých i slaných pochutin - do ovocných dezertů, oříškových "sýrů", nevařených omáček, nápojů a podobně.

Ačkoliv roste také na atlantického pobřeží Ameriky a částečně též v některých oblastech Tichého oceánu, svůj název získal Irský mech právě díky částému výskytu v mořích obklopujících Irsko. V tomto ostrovním státě si získal věhlas nejen v kuchyni, ale také v lidovém léčitelství. Není divu - není totiž je skvělým pomocníkem v kuchyni, ale také štědrou zásobárnou prospěšných živin. Hojně se v něm vyskytuje vápník, síra, jód, draslík, selen a také vitaminy A, D, E nebo K. Za zmíňku stojí také zastoupení kolagenu, díky němuž se Irský mech používá v kosmetice.

Potřebujete ztužit rostlinný sýr i vysokých teplot? Vytvořit ovocné želé? S irským mechem je to hračka.

Autor článku
Jmenuju se Pavel Ovesný a veganství se věnuju od roku 2007. Na živém online kurzu Veganství pro zelenáče vás za 3 hodiny naučím potřebnou teorii i praktické postupy, jak na rostlinnou stravu. Dozvíte se alternativách masa a mléka, luštěninách, zelenině, dochucování, klíčení a mnohém další. Kurz můžete sledovat z pohodlí domova a přímo se ptát na kameru. Zjistěte víc

Ze stejné rubriky

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?