Přejeme si zdraví, ale děláme pro něj málo. Na jídle záleží!

Na jídle záleží

“Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem,” pronesl už před mnoha a mnoha stovkami let Hippokratés. Tento citát je také hlavním motivem dokumentárního filmu z dílny Jamese Colquhouna a Laurentina ten Bosche “Food Matters” (www.foodmatters.tv). Ti do svého snímku zahrnuli celou řadu bolístek současného světa stravování a zdravotnictví a odhalují souvislostí mezi nimi.

Počínaje přílišnou konzumací zpracované a vařené stravy, přes fakta, že většina běžných lékářů nemá o výživě zvlášť velké povědomí, nepátrá po příčině nemocí, ale lečí její následky, a konče astronomickými sumami vynakládanými na výzkum rakoviny, aniž by se její léčitelnost příliš zlepšovala.

Dokument také poukazuje na zjevné propojení lékařů, předepisovaných léků a farmaceutického průmyslu, a jeho vlivu na očerňování alternativní léčby vážných nemocí, protože prostě dostatečně “nevynáší”.

A jaký je podle oslovených lékařů a vědců recept na zdraví v dnešní době plné lákadel ve formě cukrů, modifikovaných škrobů, umělých sladidel, konzervantů, přepáleného tuku a jednoduchých řešení “kouzelných pilulek”? Zaměření se na zdravá jídla s velkým podílem syrové stravy ve formě ovoce, zeleninových salátů a šťáv, konzumovat superpotraviny s vysokým obsahem vitaminů, minerálů a antioxidantů.

Žijeme sice déle, ale jsme stále nemocnější. “Jak složité je ale správně jíst, pít zeleninové džusy a cvičit?,” ptá se na konci filmu jeden z vystupujících lékařů. “Na to přece nepotřebujete žádný titul. Důvod, proč to většina lidí ještě nedělá, je malá zodpovědnost k sobě samým.”

Film už bohužel není k dispozici k online shlédnutí

publikováno: 28. 12. 2012   napsal/a: redakce

Pronikněte za jeden večer do tajů rostlinné stravy

Online kurz Rostlinný jídelníček 🥗V kurzu Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst pestře a chutně. Na zoubek koukneme luštěninám, ořechům, alternativám masa a mléka, dochucování. Nechybí ani příklady vzorových snídaní, obědů a večeří a ukázkových týdenních jídelníčků. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí domova Zjistěte víc

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

 

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?