Novinky

startujeme mixér

Mixér ninja ve fotografiích: smoothie, pomazánky, tatarák a spol.

25. 02. 2015   napsal/a: Pavel Ovesný | rubrika: Novinky

Život bez mixéru už si nedovedu představit. Zvlášť od doby, co jsem si pořídil výkonnou stolní mašinu, která namele semínka na mouku a zvládne i oříšková másla. Základy principy mixování a fígle, které se mi osvědčily, jsem už několikrát přestavil veřejně – na konferenci Welcome Heutagogy!, prvním Naučmese festu nebo na večeru Tribalka. A minulý týden, 17. února, premiérově také jako workshop Mixér ninja.

nákup v Sapě

Sapa: atmosféra Vietnamu, ráj exotických chutí a silken tofu za babku

23. 04. 2014   napsal/a: Pavel Ovesný | rubrika: Novinky

Jak zažít atmosféru Vietnamu a přitom nevytáhnout paty z Prahy? Vyražte na výlet do Sapy. Tahle tržnice, jíž se přezdívá “malá Hanoi“, je opředená řadou legend, na nichž je ovšem většinou jen málo pravdy. Třeba na té, že v jejím podzemí existuje něco jako paralelní svět jako v Kusturicově Undergroundu, kde sedí za šicími stroji stovky švadlen. Sapa je především velkoobchodní tržnicí, ale najdete v ní kromě obchodů také restaurace, kadeřnické salóny, školku a dokonce buddhistický chrám.

Potraviny a.s.

Film Potraviny a.s. – odvrácená tvář industrializace zemědělství

11. 02. 2013   napsal/a: ilovetofu | rubrika: Filmy Novinky

Dokumentární film Food, Inc. (Potraviny, a.s.) režiséra Roberta Kennera je depresivním pohledem na to, jak dopadla industrializace zemědělství v americkém podání. Jak vypadá mašinérie, která o přírůstky a výnosy, bez ohledu na dopady na zdravotní a sociální systém, přírodu a trvale udržitelný rozvoj.

Snímek rozdělený do několika kapitol poukazuje především na fakt, že díky systému fast foodových a supermarketových řetězců a dodávkám pro ně ovládá drtivou většinu potravinového trhu jenom hrstka firem. Důraz na výnosy a přírůstky přináší mnohá negativa:

shitake bambusové výhonky

Pro jaké speciality si zajít do vietnamské večerky

02. 02. 2013   napsal/a: Pavel Ovesný | rubrika: Novinky Potraviny

Vietnamské večerky jsou fenoménem posledních let. Jejich majitelé propracují dvě třetiny dne, s hrdostí vítají v ulici své krajany – konkurenty a přesto většinou své zákazníky zvládají vítat s úsměvem (o jejich mentalitě doporučuju hodně povedený rozhovor na Aktualne.cz). Vedle úplně běžného zboží se v jejich obchůdcích dá narazit na pár specialit, (nejen) pro veganskou kuchyni jako stvořených. Pro co do nich chodím já?

černé fazole

Focení pro Vegmanii – perné odpoledne ve fotoateliéru

15. 01. 2013   napsal/a: Pavel Ovesný | rubrika: Novinky

Fotky z tmavé kuchyně obyčejným kompaktem velkou parádu neudělají, i když recepty ilustrují pro představu docela vděčně. Pro Vegmanii se ale do článků šiknou i hezké profi obrázky, říkal jsem si. Kamarádka Evka Neumanová (www.evenue.cz) naštěstí zrovna dokončovala fotografický kurz a potřebovala téma pro závěrečnou práci. A tak jsme si plácli.

Na jídle záleží

Přejeme si zdraví, ale děláme pro něj málo. Na jídle záleží!

28. 12. 2012   napsal/a: redakce | rubrika: Filmy Novinky

“Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem,” pronesl už před mnoha a mnoha stovkami let Hippokratés. Tento citát je také hlavním motivem dokumentárního filmu z dílny Jamese Colquhouna a Laurentina ten Bosche “Food Matters” (www.foodmatters.tv). Ti do svého snímku zahrnuli celou řadu bolístek současného světa stravování a zdravotnictví a odhalují souvislostí mezi nimi.

Making the Connection

Film Propojování: veganství pro sportovce, maminky, ekology i mlsné jazýčky

25. 11. 2012   napsal/a: ilovetofu | rubrika: Filmy Novinky

Kuchaři Daniel Mongraw a Fatih Guven z londýnské restaurace Saf, profesionální hasička a vytrvalostní běžkyně Fiona Oakes, dietoložka z Národní zdravotnické služby Sandra Hood, fitness instruktorka a čerstvá maminka Hester Campbell, poslankyně britského parlamentu Kerry McCarthy, poradce v biozemědělství Graham Cole a farmář Iain Tolhurst jsou hrdiny půlhodinového snímku propojování (v originále Making the Connection) z dílny The Vegan Society.

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?