Goji

Kustovnice čínská je nenáročný keř pocházející z Asie. Dorůstá do výšky 3 metrů, a protože snáží dobře i nízké teploty, dá se pěstovat i našich podmínkách. Keř kvete drobnými fialovými kvítky, plody mají jasně červenou barvu a jsou doslova napěchované prospěšnými látkami. Obsahují 18 druhů aminokyselin, včetně osmi esenciálních, na dvě desítky stopových prvků (např. zinek, železo, měď, vápník, germanium a selen...), vitaminy B1, B2, B6 a E. Jak signalizuje výrazné červené zabarvení, jsou i velmi bohatým zdrojem karotenoidů.

V tradiční čínské medicíně se používají plody kustovnice čínské již po staletí. Je využívána zejména jako doplněk stravy nebo se připravuje v podobě čaje. V prodejnách zdravé výživy se s nimi potkáte převážně v sušeném stavu, vzácněji pak ve formě šťávy. Blahodárný vliv kustovnice je široký: od zlepšení paměti, zraku, kožních problémů a nálady přes intenzivní podporu imunitního systému a krvetvorby až po pomoc při potížích s potencí a afrodiziakální účinky. Kromě zmíněného čaje je - nejlépe namočené přes noc - využijete například do kaší, müsli nebo smoothies.

Pořiďte si kustovnici ještě dnes a vylepšete svoje kaše, müsli nebo smoothies touto vitaminovou peckou.

Tagy: 
Chcete proniknout do tajů rostlinné stravy? Neumíte správně dochucovat? Vaříte dokola stále ty stejné recepty? Přijďte ochutnat nové suroviny, chutě i lidi na kurz veganského vaření.
inzerce - econea - eshop pro každodenní hrdiny

Ze stejné rubriky