Opomíjená topinambura obohatí jídelníček chutí i živinami. Už jste ji vyzkoušeli?

Topinambury

“Dneska jsem měla k obědu skvělé topinambury” – jak často tuhle větu slyšíte? Skoro bychom se vsadili, že vůbec. A to je škoda! Topinambury mají rozhodně co nabídnout a ani skutečnost, že jsou v našich krajích tolik opomíjeny, jim na jejich kvalitách nikterak neubírá. Tak si pojďme spolu zpestřit svůj gastronomický repertoár a zařadit tyto “židovské brambory” do svých životů.

Co je topinambura?

Abychom mohli topinambury správně používat a získat z nich všechny jejich výhody, slušelo by se s nimi nejdříve lépe seznámit. Jak už oficiální název napovídá, slunečnice topinambur patří mezi slunečnice, které se však nepěstují pro semena, nýbrž pro jejich hlízy. Ty se potom zpracovávají podobně jako běžné brambory. Lidově se jim proto říká židovské brambory či jeruzalémské artyčoky.

Traduje se, že svou domovinu mají topinambury v Mexiku, odkud je v 17. století přivezli evropští mořeplavci do Francie. Zde si získaly svou oblibu a rychle se začaly šířit po Evropě. Populární se staly především díky své schopnosti dobrého růstu a snadného pěstování. Bohužel tato přednost se stala na Slovensku také předmětem jejich zatracení – záměrné pěstování topinambur je tam zakázáno kvůli obavám z přemnožení a snížení kvality půdy pro následující plodiny.

U nás, stejně jako v ostatních státech, však jejich domácímu pěstování nic nebrání a můžeme si tak bez výčitek dopřát tyto poctivé domácí hlízy, s chutí jemnější než brambory. A že svůj záhonek topinambur nemáte kde vysadit? Nevadí, tyto jeruzalémské artyčoky jsou k mání i bez nutnosti vlastní zahrady.

Kde koupit topinambury?

Leckoho by nyní mohlo napadnout, že v obchodech se běžně přece topinambury nevyskytují. To ale neznamená, že musíte jít zkusit štěstí k dvanácti měsíčkům! Topinambura je překvapivě lehce k mání na farmářských trzích nebo na nejrůznějších facebookových skupinách, kde lidi z okolí nabízí přebytky ze svých zahrad. Na internetu jsou také stránky přímo věnované výhradně prodeji topinambur.

My doporučujeme vyhlídnout si místní farmáře a možná budete sami překvapeni, s jakou samozřejmostí jsou tyto hlízy pěstovány i ve vašem blízkém okolí. Odměnou za trochu bádání pak budou kvalitní a lokální topinambury, jejichž farmářský původ se směle podepsal na jejich delikátní chuti. A jedna báječná zpráva k dobru: topinambur do sebe při růstu nenatahuje škodlivé látky z půdy!

Topinambury a zdraví

Topinambury v sobě nenesou jen zajímavé chutě poskytující nové možnosti při kuchtění, ale i nutriční benefity podporující zdravé fungování organismu.

Jednou z topinamburových výhod je to, že neobsahují lepek a jsou tedy vhodnou potravinou pro lidi s celiakií. Dále jsou ceněny pro svůj velice nízký glykemický index a obsah látek, které nejsou v přirozené stravě tak hojně zastoupeny – konkrétně se jedná o inulin a křemík.

Inulin je důležitou formu vlákniny, která se nevstřebává v tenkém střevě, ale projde až do střeva tlustého, kde plní prebiotickou funkci. Tím podporuje zdravou aktivitu střevní mikroflóry a stává se také výživou pro organismus důležité bakterie.

Křemík je na první pohled nenápadný prvek, který sice nemá jednu stěžejní funkci a přínos pro tělo, o to víc je však jeho nenápadná přítomnost komplexně důležitá – je vysoce potřebný jako stavební kámen pro zdravé kosti, a to jak v jejich růstu a vývinu, tak pro udržení jejich dobré kondice i ve stáří. Pozitivně ovlivňuje také kvalitu vlasů a pokožky, stejně jako přispívá ke správnému fungování vnitřních orgánů, včetně mozku.

Topinambury jsou také efektivním zdrojem vitamínů skupiny B, C a H. Z minerálů jsou bohaté na železo, mangan a zinek.

Topinambury

Recepty z topinambury

A teď k té nejdůležitější otázce: co z topinamburu můžeme vykouzlit? Odpověď je překvapivě rozmanitá. Topinambura zdatně alternuje například klasické brambory, avšak její chuť je sladší, jemnější a přechází až do oříškových podtónů. Toho se s oblibou využívá k přípravě topinamburového pyré, které se hodí k řepovým karbanátkům, plněným portobello nebo ke grilované zelenině.

A když jsme u grilování, vyplatí se přihodit na rozpálený gril také pár kousků na kolečka nakrájených topinambur. Výsledkem je nová a lahodná ingredience, která se stane hitem grilovací sezony.

Topinambur si lze vychutnat také za syrova – přidáním například do salátů. A kdo má chuť naopak na nějakou vydatnou českou klasiku, nechť neváhá z topinambur vykouzlit bramboráky nebo plátky těchto hlíz obalit v hrašce a naservírovat si topinamburové řízky.

Pro lehčí verzi doporučujeme pečené topinambury, které si lze vychutnat jako neobvyklou přílohu nebo samostatně s oblíbeným dipem. Krémovou a jemnou chuť dodají tyto jeruzalemské artyčoky topinamburovému rizotu, které díky nim získá jedinečnou a hladkou strukturu s lehce oříškovou chutí.

Co se týká hotových výrobků dostupných k zakoupení, může vaší kuchyni obohatit topinamburový sirup nebo mouka. Protknete tak výhody topinambur i do pečení a přípravy zdravějších sladkých dezertů.

Polévka z topinambur

Jestli je něco vůbec z topinambury nejoblíbenější, tak je to rozhodně polévka. Ať už prosté nastrouhání či nakrájení hlíz a přidání jich do zeleninového vývaru, nebo rovnou poctivý topinamburový krém. Variant je vícero, my však dneska receptem potěšíme příznivce hustých, ale jemných krémových polévek. Hodí se jako běžná součást jídelníčku a parádu udělá i na slavnostních tabulích.

Suroviny:

  • 500 g topinambur
  • 2 cibule
  • 1 větší brambor
  • 700 ml zeleninového vývaru
  • koření a bylinky: sůl, libeček, tymián, saturejka (v čerstvé nebo sušené verzi).
  • 200 ml mandlové smetany
  • slunečnicová semínka

Cibuli si osmahneme na oleji a necháme zesklovatět. Očištěné a na malé kousky nakrájené topinambury poté přidáme k cibuli a zlehka restujeme. Přidáme sůl a bylinky, pokud je máme sušené (čerstvé přidáváme později). Zalijeme vývarem a přidáme brambor nakrájený na menší kousky. Pokud máte bylinky čerstvé, vložíme od každého druhu snítku do vody a necháme polévku vařit, dokud ingredience nezměknou.

Poté odstavíme z plotny a čerstvé bylinky vytáhneme. Rozmixujeme polévku do hladka a opět vrátíme na plotnu vařit. Za stálého míchání přidáme smetanu a necháme lehce povařit, aby se chutě propojily a vznikla lehká a krémová konzistence. Podáváme s čerstvým, nadrobno nasekaným tymiánem a slunečnicovými semínky.

Topinamburová hostina s přáteli

Jelikož už víme, jak jsou topinambury přínosnou plodinou, nezbývá než jejich slávu šířit dál. A jak jinak, než jejich přímým zařazením na naše talíře. Co takhle překvapit přátelé a pozvat je na večeři obsahující topinamburové mňamky? Výběr receptů je široký, příprava nebývá náročná a úspěch je zaručen. Tak směle do toho, topinambury si naši pozornost rozhodně zaslouží.

publikováno: 04. 04. 2021   napsal/a: Natálie Hrubá

Pronikněte za jeden večer do tajů rostlinné stravy

Online kurz Rostlinný jídelníček 🥗V kurzu Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst pestře a chutně. Na zoubek koukneme luštěninám, ořechům, alternativám masa a mléka, dochucování. Nechybí ani příklady vzorových snídaní, obědů a večeří a ukázkových týdenních jídelníčků. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí domova Zjistěte víc

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

 

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?