Hřebíček

Hřebíček

Hřebíček je sušeným poutětem hřebíčkovce vonného a dováží se do tuzemska především z Madagaskaru. Poupata se sklízejí těsně před rozkvětem ručně, poté se suší, čímž postupně zhnědou a zdřevnatí. V Česku si každý hřebíček vybaví především s vůní kompotů nebo svařených vín. Anebo také z lidového léčitelství jako první pomoc na bolavý zub.

Aromatické silice v hřebíčku má totiž skvělé protizánětlivé a antioxidační účinky. Pravidelné umírněné užívání hřebíčku může posloužit na posílení prevence srdečních chorob, zánětů, zpomalení poškozování kostí a chrupavek artritidou a u některých lidí také napomáhá zlepšení funkcí inzulínu.

Při bolestech zubů je nejlepší dát si do úst několik hřebíčků a nechat je změknout slinami. Poté je zdravými zuby zlehka pokousat, aby se uvolnila silice. Nakonec je umístěte do blízkosti zubu (třeba mezi dáseň a tvář), silice má znecitlivující účinky a také ničí baktérie.

Tagy: hřebíček   Kategorie: Potraviny

 

Autor článku
Pavel OvesnýJmenuji se Pavel Ovesný a veganství se věnuju 17 let. Založil jsem web Vegmania.cz a natočil kurz Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst rostlinně pestře a zároveň chutně. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí vašeho domova. Zjistěte víc

Související články

Spirulina

Spirulina
Pavel Ovesný   28. 02. 2018   Potraviny
Spirulina není řasa, ale sladkovodní sinice. Nachází se v jezerech v tropických a subtropických oblastech. Její popularita v posledních letech ale mnohonásobně převyšuje poptávku, proto se pěstuje (především v Japonsku).

Římský kmín

Římský kmín
Pavel Ovesný   04. 08. 2018   Potraviny
Římský kmín má s běžným evropským kmínem společný jenom vzhled. Dodává charakteristickou chuť i vůni mnoha indickým pokrmům (např. v populární kořenící směsi garam masala), vyskytuje se také v mexickém koření chilli con carne, našinec ho bude znát z receptu na hummus.