Rok a půl s mixérem G21 Perfect Smoothie Vitality

G21 Perfect Smoothie

Před čtyřmi lety jsem napsal článek o tom, že za slušný stolní mixér nemusíte utratit majland. A opěvoval jsem moji Etu Ergo 7011 za čtrnáct stovek, zatímco v komentářích si dal dostaveníčko fanklub majitelů prémiového Vitamixu. Nechtěl jsem tím ale říci, že kupovat si drahý mixér nemá smysl, ale předat myšlenku – naučte se mixér pořádně využívat a pak zvážte koupi (polo)profesionálního stroje. A sám jsem se touto ideou také inspiroval.

Moje Eta sice slouží i přes velmi časté využívání doposud (dokoupil jsem jen nové nože), ale před časem jsem přece jenom zatoužil po výkonějším stroji. O značce a modelu jsem měl předem jasno – díky internetovým recenzím i osobním doporučením byl jasným favoritem mixér G21 Perfect Smoothie. Ten má několik sourozenců, včetně pokročilejšího bratříčka s digitálním displayem. Po programech jsem však netoužil a vystačil si s manuálním ovládáním typu Perfect Smoothie Vitality, ke kterému se prodává i menší nádoba, kterou jsem si brzy pořídil také. A jaké jsou moje zkušenosti s tímto pětikilovým mazlíčkem zhruba po roce a půl využívání?

Mixér používám ještě častěji – prakticky každý den. Příkon 1680W a až 32 tisíc otáček dokáže hotové divy. Z oříšků je mouka během několika sekund (třeba na oblíbený sezamezán). U báječné zmrzliny ze zmrazených banánů se nemusím bát, že mixér navzdory ledovému obsahu zavařím. Při přípravě rostlinných mlék mám díky lepšímu rozmixování větší výtěžnost. A hummus je konečně dokonale hladký a krémový.

Na co nejčastěji mixér využívám?

 • Smoothies – vedle kaší jsou tyhle husté kokteily mojí nejčastější snídaní. Obvykle si dělám zelené s listovou zeleninou. Jako obměnu střídám polevu z rozmixovaných oříšků, kterými poleju nakrájené jablka nebo je jen posypu čerstvě namletým mákem.
 • Rostlinná mléka – protože jím poměrně často tofu a tempeh, snažím se vyhnout mléku sojovému. Ze semínkových mlék si nejčastěji dělám konopné (z neloupaných semínek), se silným mixérem jako je Perfect Smoothie je rychle připravené a bezezbytkové mléko či (s menším množstvím vody) smetana z kešu oříšků, na omáčky a polévky používám osvědčenou smetanovou kombinaci kokos / ovesné vločky, dochucenou lahůdkovým droždím.
 • Zahušťování – co jsem se naučil cizrnu na paprice s rozmixováním části cizrny zvlášť na omáčku, používám tenhle fígl opravdu často. Při prvních pokusech ležela omáčka těžce na dně žaludku, tak jsem ji začal vylehčovat – přidal jsem půlku menší cukety, nejlepší výsledky pak měla omáčka kombinující do měkka rozmixovanou cizrnu s upečenou dýni hokkaidó nebo bílé fazole s rajčatovým protlakem a malým kouskem zázvoru.
 • Pomazánky – u nich má Perfect Smoothie přece jen své limity. Pokud neděláte pomazánku pro větší počet lidí, ve velké nádobě skončí hodně pomazánky po stěnách a pod noži (z pod nich se “doluje” opravdu obtížně). V tomto případě se jednoznačně hodí menší nádoba (0,9l). U hustějších pomazánek, jako je domácí patifu, pak vyjímečně odkládám G21 a sázím na ruční mixér s miskou a “S” nožem, ve kterých se pomazánka snadno odlepuje ode stěn a ztráty jsou minimální. Perfect Smoothie ale rozhodně umí perfektní hummus (používám i menší množstvé vody z cizrny) nebo jeho řepovou alternativu.

perfect-smoothie-02.jpg

Betonování datlemi

Zvláštní kapitolou jsou domácí raw tyčinky. Rád chodím do přírody a po horách a komerčních müsli tyčinky už jsem nemohl ani vidět a kupované raw (Lifefood a spol.) si dopřeju jen občas, protože se mi zdají drahé. Při domácí výrobě vyjdou zhruba na třetinu (plus samozřejmě váš čas). Vyrábím je tak, že rozmixuju 1 díl sušených datlí bez pecky a 1 díl zbylých surovin (v různých obměnách a poměrech oříšky, semínka, ovesné vločky a do verze na cesty a hory i rostlinný protein). Postup je takový, že nejdříve vše suché rozmixuju na mouku a pak postupně přidávám datle, dokud se nespojí v kompaktní hmotu. Z ní se pak vytvaruje těsto a nakrájí tyčinky.

Na tuto operaci je opravdu potřeba výkonný mixér, z mojí zkušenosti je to pro něj nejnáročnější dřina. Směs je suchá a s přidáním datlí dává motoru skutečně zabrat. O tom jsem se přesvědčil, když jsem jednou mixoval až přiliš dlouho a navíc jsem v menší nádobě štouchadlem směs na nožích doslova zabetonoval a mixér se bohužel zastavil a už nerozběhnul. Pár dní jsem z toho byl nešťastný a pak jej poslal poštou k opravě. Byl jsem velice mile překvapený, že jsem jej měl už za 5 (!) dní zpátky doma, opravený a díky záruce zdarma. Servis G21 funguje na jedničku.

Od té doby používám při výrobě tyčinek vždy větší nádobu, aby při tlačení šťouchadlem na nože měla směs dost prostoru a netrvám, že musí být všechny datle rozmixované do hladka. Vždyť stejně tyčinky koušu.

Shrnutí

Za rok a půl používání mě stále neopustilo nadšení, co všechno mixér zvládne a jak rychle můžu mít třeba zdravou snídani. Když jsem jej měl rozbitý a v opravě, a vrátil se dočasně k dříve obdivované Etě, viděl jsem ten rapidní propad ve výkonu a těšil se, až jej budu mít zpět. Výkon G21 Perfect Smoothie je ve své kategorii středně drahých mixérů k poměru k ceně okolo 6 tisíc (aktualizace 2021 – nyní se cena pohybuje okolo 4500 Kč) opravdu výborný.

Klady:

 • vysoký výkon a otáčky
 • možnost dokoupit si menší nádobu (typ Vitality)
 • nádoba zvládá i horké suroviny
 • prodloužená záruka (2+2 roky)
 • skvělý servis (mám osobně vyzkoušeno)

Zápory:

 • špatně se vybírá zpod nožů
 • velké rozměry a hlučnost (odpovídají však výkonu a G21 začali prodávat i odhlučněnější verzi)
Zaujal vás mixér G21 Perfect Smoothie Vitality? Nejen mixéry, ale třeba sušičku nebo odšťavňovač koupíte přímo v e-shopu výrobce www.g21-vitality.cz a s kódem VEGMANIA dostanete 10% slevu. Tu uplatníte tak, že vložíte slovo VEGMANIA do políčka pro slevový kupón v nákupním košíku e-shopu.
Autor článku
Pavel OvesnýJmenuji se Pavel Ovesný a veganství se věnuju 17 let. Založil jsem web Vegmania.cz a natočil kurz Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst rostlinně pestře a zároveň chutně. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí vašeho domova. Zjistěte víc

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

 

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?