Lupina vlčí bob: v množství bílkovin nemá tato luštěnina konkurenci

Lupina

Některé plodiny jíme s naprostou samozřejmostí, k jiným si musíme nalézt cestu. Mezi takové plodiny patří jednoznačně lupina – tajuplná rostlina ze Severní Ameriky. V češtině ji často najdete pod přezdívkou vlčí bob a používá se jako pícnina ke krmení zvířat a k zelenému hnojení. Jejími plody jsou lusky, které obsahují semena, tvarově připomínají plošší fazole. Ta se řadí mezi luštěniny a jsou vhodná i pro lidský jídelníček. Celé boby se také praží jako alternativa ke klasické kávě a mele se z ní také mouka. Velice oblíbená je ve Středozemí a v Austrálii.

U vysokého obsahu bílkovin její pozitiva nekončí

Vlčí bob je doporučován sportovcům pro jeho vysoký obsah bílkovin. Ten dosahuje podílu 35 až 40 procent, čímž se dorovnává sóji. Avšak na rozdíl od ní má pouze 10% tuku. K příznivému složení přispívá také vyšší podíl vlákniny. Celiaci určitě rádi uslyší, že tato plodina neobsahuje lepek a lupinová mouka tak příjemně zpestřuje možnosti bezlepkového pečení.

Další důležitou složkou je lecitin, který zlepšuje paměť i další funkce mozku a urychluje štěpení tuků v organismu. Lecitin také plní emulgační funkci podobnou vejcím – má schopnost promísit a spojit jednotlivé složky potravin.

Lupina vlčí bob

Pěstování lupiny

Nejvýznamnějším producentem lupiny je Austrálie, která pěstuje více než polovinu z celkové světové produkce. V České republice je lupina pěstována na 7000 hektarech, díky zvýšenému povědomí a zájmu se její produkce postupně zvyšuje. Tato plodina je totiž přínosná nejen pro zvířata a lidi, ale také pro půdu. Díky dusíkatým sloučeninám se jedná o zlepšující plodinu, která dodává půdě potřebné živiny pro další úrodu a zvyšuje se tím její kvalita. Pěstování lupiny však musí být řízeno a regulováno, aby zůstaly zachovány kvalitativní hodnoty této plodiny.

Také volně rostoucí odrůda vlčího bobu není žádoucí, jelikož vlivem vyššího obsahu alkaloidů může být jedovatá. Při správných podmínkách je však pěstování lupiny velice výhodné, a to nejen z krátkodobého, ale i dlouhodobého hlediska. Vědci se domnívají, že lupina je vhodnou plodinou pro země třetího světa, a to jak kvůli příznivému výnosu, tak nutričním hodnotám.

Odrůdy lupiny

Jak už bylo výše zmíněno, není lupina jako lupina. Celkem se doposud vyšlechtilo přes 200 odrůd této jednoleté luštěniny, přičemž ne všechny jsou stejně prospěšné – naopak některé mohou být po konzumaci nejen nepříjemné (mohou způsobovat alergii), ale také jedovaté. Mezi nejznámější odrůdy lupiny patří:

  • lupina bílá: používá se v potravinářství a kosmetickém průmyslu, v zemědělství je využívána méně. Je ideální odrůdou pro výrobu mouky, avšak velké oblibě se těší také jako příloha hlavního jídla či ingredience do salátu. Vyrábí se z ní také alternativa kávy neobsahující kofein, potravinové doplňky nebo rostlinné mléko. V kosmetice je využívána pro její schopnost regenerace pokožky.
  • lupina mnoholistá: jedovatý kultivar vlčího bobu, který se invazivně šíří krajinou a vytlačuje jiné rostliny. Díky svému vzhledu a barevným variacím našla lupina mnoholistá své uplatnění na zahradách či v parcích jako okrasná rostlina. Její volné šíření na loukách a polích je však nežádoucí již z toho důvodu, že je jedovaté také pro zvířata – například pro dospělou ovci je požití 100 g semen životu nebezpečné.
  • lupina úzkolistá: využívána zejména v zemědělství jako krmivo, v potravinářství nejčastěji pro výrobu mouky
  • lupina žlutá: používá se v gastronomii jako příloha nebo předkrm. Nakládaná semena se v Brazílii konzumují jako alternativa oříšků.

Online kurz Rostlinný jídelníček vám odhalí taje rostlinné stravy

Online kurz Rostlinný jídelníček 🥗 Chcete v jídelníčku omezit maso? Anebo ho vynechat úplně? 💪 Chcete být vitálnější, zdravější a třeba i štíhlejší? 👉 Pak jste na správné adrese. V online kurzu Rostlinný jídelníček vám krok po kroku vysvětlím základní pilíře rostlinného stravování - od základů výživy přes jednotlivé druhy potravin a všestrannost jejich použití až po jejich zařazení do běžných jídel. Čeká na vás 18 videí v délce přes 2 a půl hodiny, 4 hlavní části a celkem 45 kapitol plných textů, tabulek a infografik. Nechybí ani příklady vzorových snídaní, obědů a večeří a ukázkových týdenních jídelníčků. Zjistěte víc o kurzu

Lupinová mouka

Upřednostňujete bezlepkovou stravu a už vám pomalu dochází nápady, s čím si ještě zpestřit svůj jídelníček? V tom případě je správný čas vyzkoušet mouku z lupiny. Tato mouka má nažloutlou barvu a je dobře zpracovatelná – snadno se promísí s ostatními surovinami. Například v Řecku je s oblibou využívána na přípravu placek a pečiva. Mouka z vlčího bobu prodlužuje trvanlivost pečiva.

Využití lupinové mouky je téměř neomezené. Je možné s ní pracovat jako s pšeničnou moukou a využít ji při výrobě pečiva, placek, moučníků i palačinek. Bohužel není však vhodnou ingrediencí při přípravě kynutého těsta. Tuto mouku lze využívat samostatně i v kombinaci s jinými moukami. Výborné jsou z této mouky také těstoviny. Při přípravě zeleninových karbanátků nebo bramboráků je právě lupinová mouka skvělou volbou pro propojení jednotlivých ingrediencí, které díky ní drží při sobě a dobře se s výslednou směsí pracuje. Vhodná je také pro zahušťování omáček či polévek.

Hledáte inspiraci na letní svěží oběd plný chutí i barev? Vyzkoušejte z lupinové mouky připravit gnocchi se špenátem. Gnocchi budou mít díky lupinové mouce nažloutlou barvu, čímž bude jídlo nejen dobře chutnat, ale i krásně vypadat. Nahoru můžete přidat například piniové oříšky, sezamová nebo slunečnicová semínka.

Lupina příprava

Vaření s lupinou

Ač je vlčí bob v gastronomii využíván zřídka, dokázal celou řadu lidí nadchnout pro své široké využití a lahodnou, jemně oříškovou chuť. Kromě výše zmíněné mouky a spektru možností jejího využití, tady máme ještě celá semena. Využívat je můžete podobně, jako fazole – do gulášů, polévek či pikantních směsí se zeleninou. Lupinu je možné také využít do pomazánek a stejně jako většina luštěnin také pro výrobu tempehu. Ten můžete sehnat v pražském Bezobalu.

Semena lupiny koupíte ve zdravých výživách. K dostání také již uvařená, naložená ve sklenici, což sníží dobu přípravy jídla. Takto naložená lupina se prodává nejčastěji pod názvem Tremoso.

multifukční hrnec TeslaExpert na luštěniny – tlakový hrnec Tesla
Jsem užitečný jako tlakový hrnec pro vaření luštěnin a celozrnných obilovin nebo jako napařovač zeleniny. Sloužím také jako jogurtovač a rýžovar. Zvládám také smažení nebo pomalé vaření. Mám velký display a jsem bezpečný, i když jsem plný páry. Jsem multifunkční hrnec Tesla.
Zjistěte víc

Řecká specialita pro dlouhé večery

Snad nejoblíbenější pokrm z lupiny je až překvapivě snadný. Oblíbený je zejména v přímořských oblastech, kde se považuje za pochoutku jen tak na zobání při večerním posezení s přáteli.

Lupinu namočíme na cca dva až tři dny do vlažné vody, přičemž každý den vodu vyměníme za čerstvou. Poté ji propereme a uvaříme cca 30 min do změknutí, následně slijeme, propláchneme ve vlažné vodě a rozprostřeme na tác. Zakápneme citronem, osolíme a posypeme mletým římským kmínem. A tím je lahůdka na večerní zdravé mlsání hotová. Zkusíte to taky?

Lupinová káva

Hitem posledních let je také lupinová káva. Narozdíl od té klasické neobsahuje kofein. Boby lupiny bílé se šetrně opraží. Poté se pomelou a pečlivě balí tak, aby se zachovalo jejich plné aroma. Příprava je stejná jako u klasické kávy – zalijete ji vařící vodou.

Luštěninový seriál

Luštěniny ve veganské stravě
Čočka: královna rychlých polévek i symbol hojnosti
8 receptů z cizrny – hummus, falafel i sladké mlsání
Co s hrachem? Kromě polévky a kaše zkuste i pomazánku či pučálku
Fazole v kuchyni: mexické směsi, plněné wrapy, polévky, guláše i pomazánky
5 receptů z červené čočky – dhál, polévka i omáčka
Sója v rostlinné stravě

publikováno: 26. 08. 2020   napsal/a: Natálie Hrubá

Pronikněte za jeden večer do tajů rostlinné stravy

Online kurz Rostlinný jídelníček 🥗V kurzu Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst pestře a chutně. Na zoubek koukneme luštěninám, ořechům, alternativám masa a mléka, dochucování. Nechybí ani příklady vzorových snídaní, obědů a večeří a ukázkových týdenních jídelníčků. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí domova Zjistěte víc

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

 

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?