Hlíva ústřičná – kraluje v rizotech i držkovce, zkuste z ní báječnou paštiku

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná patří mezi nejznámější komerčně pěstované jedlé houby. Podobně jako například Jidášovo ucho či shitake patří mezi houby dřevokazné, jimž jsou kromě chutnosti a výborných nutričních vlastností přičítány i léčivé účinky. Obsahuje látky zvané betaglukany, které podporují imunitu, obranyschopnost organismu a likvidují volné radikály. Kromě nich v hlívě najdeme mimo jiné bílkoviny, minerály (železo, zinek, fosfor, selen a další) ale i vitaminy C či skupiny B.

Roste od konce léta až do zimy, na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů, zejména na bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřabinách. Většina prodávaných hlív se však pěstuje uměle. Pro pěstování v domácích podmínkách se prodává blok substrátu, který se naočkuje a hlívu je pak možné průběžně sklízet.

Pokud se vám v kuchyni objevilo větší množství hlívy, myslete na zimu – hlíva je vhodná k zamražování a ani se nemusíte bát, že by po rozmrazení ztratila své kvality. A pokud v mrazničce nemáte zrovna místo, hlíva se dá také usušit nebo zavařit.

Kuskus s hlívou ústřičnou

Hlíva na talíři

Využití hlívy v kuchyni je všestranné – výborná je orestovaná, pečená v troubě, dušená v omáčkách, populární je také hlívová držkovka. Zejména z nožek a tužších částí se po usušení vyrábí rozemletím na prášek výborné koření do omáček a polévek.

Jako všechny houby jsou skvělé ve spojení s obilovinami. Mým nejoblíbenějším receptem z hlívy je v kombinaci s bulgurem a uzeným tempehem. Avšak také rizotu hlíva sluší. Během půl hodinky si můžete vykouzlit třeba rizoto s hlívou a cuketou.

Oblíbený houbový guláš z hlívy ústřičné má mnoho podob a uvařit si jej můžete třeba na chatě v jednom hrnci. Je s ním málo práce, nezašpiníte moc nádobí a je skvělou volbou, jak potěšit jedním jídlem vegany i nevagany. Doma si s gulášem můžete trochu více vyhrát a zkusit pečený guláš ze seitanu a hlívy s ovesnými noky.

Pomazánka z hlívy ústřičné

Z této houby vyrobíte také jemnou hlívovou pomazánku, která díky své jemné struktuře bývá prohlašována za rostlinnou alternativu paštiky. Na pánvi na oleji orestujte cibuli do sklovata, přidejte očištěný a pokrájený větší trs hlívy, lžičku drceného kmínu (a volitelně také lžičku koření z namletých sušených hub). Podlejte trochou vody a nechejte podusit, dokud nezměkne. Do stolního mixéru vložte vlašské ořechy a rozmixujte je na hrubější prášek. Přidejte cca půl lžíce misa a směs z pánve. Rozmixujte zcela do hladka. Na chlebu ji dozdobte čerstvou petrželí či pažitkou. V lednici vydrží 2 dny.

Polévka z hlívy ústřičné

Polévka z hlívy ústřičné

Jak již bylo zmíněno, velkým oblíbencem je polévka “držkovka”. Abych se přiznala, nikdy jsem pravou držkovku nejedla, takže chuťovou shodu nemůžu posoudit, ale za to můžu říct, že tahle polévka je ideální na zimní chladné dny, ve kterých vás zahřeje a udělá z hlívy vašeho oblíbence.

Suroviny:

  • 500 g hlívy ústřičné
  • 2 mrkve
  • půl celeru
  • 1 menší petržel
  • 2 cibule
  • olej
  • 1 lžíce sladké mleté papriky
  • koření: sušená majoránka, libeček a sůl
  • 2 lžíce hladké mouky

Postup:
Očištěnou mrkvev, celer a petržel nakrájíme na větší kousky, zalijeme 1,3 litry vody a necháme cca 45-60 minut vařit. V druhém hrnci si na oleji zpěníme na drobno nakrájenou cibulku. Mezi tím očistíme hlívu a nakrájíme ji na vetší nudličky a jakmile cibulka zesklovatí, přidáme k ní hlívu a zlehka restujeme cca 5 minut. Během tohoto restování postupně přidáme veškeré koření. Poté zalijeme vývarem z kořenové zeleniny.

Uvařenou zeleninu nakrájíme na malé kousky a přidáme k polévce (tady záleží na vašich preferencích, jestli přidáte všechnu zeleninu nebo dle vaši chuti jen její část- správně jsou všechny varianty. Záleží, jestli chcete polévku spíše lehčí nebo hutnější). Necháme vařit 15 minut. Do hrnečku dáme dvě lžíce hladké mouky a k ní vlažnou vodu (cca 50 ml) – aby výsledná konzistence byla stále tekutá, ale ne vyloženě řídká. Za stálého míchání přilijeme do polévky a necháme provařit dalších 10 minut. Na talíři můžeme dozdobit za pomocí čerstvých bylinek a slunečnicových semínek.

publikováno: 25. 04. 2020   napsal/a: Natálie Hrubá

Pronikněte za jeden večer do tajů rostlinné stravy

Online kurz Rostlinný jídelníček 🥗V kurzu Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst pestře a chutně. Na zoubek koukneme luštěninám, ořechům, alternativám masa a mléka, dochucování. Nechybí ani příklady vzorových snídaní, obědů a večeří a ukázkových týdenních jídelníčků. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí domova Zjistěte víc

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

 

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?