Mladý ječmen

Mladý ječmen

Mladý ječmen patří mezi tzv. zelené potraviny, jejichž barvu má na svědomí vysoký obsah zeleného barviva chrorofylu. Kvalitní ječmen se pěstuje na minerálně bohatých půdách, kterým vděčí za vysoký obsah vápníku, draslíku, hořčíku, železa, zinku, vitaminů A, B1, B2, B6, C, E, beta-karotenu a mnohých dalších prospěšných látek. Bez nadsázky tak jde o doslova přírodní multivitamin, stavící na přirozené souhře těchto látek, jejichž zastoupení v průmyslově zpracovaných potravinách je čím dál nižší.

Získává se tak, že mladé výhonky ječmene setého se šetrně sklidí, poté jsou odšťavněny a usušeny na prášek. Na jeden jeho gram připadá okolo 30 gramů čerstvých výhonků. V začátečnících může brčálově zelená barva vzbuzovat nedůvěru. Než si zvyknete na jeho přírodní chuť (která se přirozeně proměňuje s ohledem na období sklizně), můžete si prášek z něj přidávat do smoothies ze sladkého ovoce (obzvláště v zimě, kdy je o “zelené” v našich zeměpisných šířkách nouze).

Ideální je ovšem konzumace jedné čajové lžičky ječmene, rozmíchané v obyčejné vodě. Nejlépe nalačno ještě před snídaní. Prášek ze zeleného ječmene prospívá také odřeninám, říznutím a dalším poškozením kůže. Prvotní reakcí na pálení a štípání bude pravděpodobně bolestná grimasa, odměnou za odvahu pak rychlejší hojení.

Častým argumentem proti užívání mladého ječmene je ne zrovna nízká cena (pokud se bavíme o důvěryhodných dodavatelích). Jistě, že v sezóně, kdy je dostatek lokální listové zeleniny, bylinek i jedlých plevelů, je poměr cena / výkon vcelku nevýhodný. Situace se může naopak změnit v zimních měsících, kdy je člověk odkázaný na mnohdy drahou a na minerály výrazně chudší zeleninu z dovozu (například ze španělských skleníků).

Tagy:
superfoods
Autor článku
Pavel OvesnýJmenuji se Pavel Ovesný a veganství se věnuju 17 let. Založil jsem web Vegmania.cz a natočil kurz Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst rostlinně pestře a zároveň chutně. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí vašeho domova. Zjistěte víc

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

 

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?