Chia semínka

Veganství » Jídelníček » Ořechy a semena » Chia semínka

Chia semínka

Chia jsou drobná semínka šalvěje hispánské, jejichž původní domovinou je Latinská a Střední Amerika. Patřila mezi nejdůležitější plodiny Aztéků. V současnosti je zná doslova celý svět. Zpopularizovat je pomohl mimo jiné autor knihy Jez a běhej, ultramaratonec a dlouholetá vegan Scott Jurek. Jejich charakteristickou vlastností je totiž schopnost navázat na sebe velké množství vody a vytvořit tak objemný, ale lehký gel. Ten ocení nejen běžci dlouhých tratích, kteří se musí stravovat přímo během sportovní aktivity, ale i ti, kteří si chtějí upravit svojí tělesnou váhu. Přidáním chia do jídla totiž nabude na objemu a dříve se tak dostaví pocit sytosti.

Chia semínka jsou důležitým zdrojem bílkovin a především omega 3 mastných kyselin. Díky obsahu celé řady antioxidantů, vitaminů (především řady B) a minerálních látek (vápník, železo, zinek, draslík, hořčík, fosfor) jsou řazeny mezi tzv. superpotraviny. Chia semínka dokážou zvětšit svůj objem až 12x do formy lehkého gelu. Jak chia konzumovat? Neutrální chuť je předurčuje ke slaným i sladkým kombinacím. Můžete je přidat do své snídaňové porce cereálií, přisypat do jogurtu, kaše nebo sklenice džusu. Ve slané kuchyni chia můžeme využít např. do rizot a kuskusů či jimi zpestřit salát a lépe tak z něj získat vitaminy rozpustné v tucích.

Online kurz Rostlinný jídelníček vám odhalí taje rostlinné stravy

Online kurz Rostlinný jídelníček 🥗 Chcete v jídelníčku omezit maso? Anebo ho vynechat úplně? 💪 Chcete být vitálnější, zdravější a třeba i štíhlejší? 👉 Pak jste na správné adrese. V online kurzu Rostlinný jídelníček vám krok po kroku vysvětlím základní pilíře rostlinného stravování - od základů výživy přes jednotlivé druhy potravin a všestrannost jejich použití až po jejich zařazení do běžných jídel. Čeká na vás 18 videí v délce přes 2 a půl hodiny, 4 hlavní části a celkem 45 kapitol plných textů, tabulek a infografik. Nechybí ani příklady vzorových snídaní, obědů a večeří a ukázkových týdenních jídelníčků. Zjisti víc a získej 3 videa z kurzu

Chia puding

Patrně nejznámější pochoutkou z těchto semínek je však chia puding. Postupy na výrobu tohoto dezertu se podle použitých ingrediencí recept od receptu malinko liší, ale hlavním principem je smíchání semínek s tekutinou a jeho ztuhnutí ve skleničce do podoby želé. Smíchat je můžete s vodou či rostlinným mlékem (obzvláště “návykové” je kokosové), oslazeným javorovým, datlovým či podobným sirupem. Poměr záleží na hustotě tekutiny, ale nejčastěji je to zhruba 1 díl chia na 4 až 5 dílů tekutiny. Během bobtnání je vhodné směs protřepat nebo promíchat, aby se gel vyvořil rovnoměrně.

Nechejte jej pak ztuhnout v lednici a nakonec je dozdobte nakrájeným ovocem, posypejte kakaem, karobem či skořicí. Ostřílenější chia pudinkáři se nebojí nových variací – třeba dvoubarevné kombinace s dolní “mléčnou” a horní ovocnou vrstvou. Dobrou chuť!

Autor článku
Pavel OvesnýJmenuji se Pavel Ovesný a veganství se věnuju 15 let. Založil jsem web Vegmania.cz a natočil kurz Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst rostlinně pestře a zároveň chutně. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí vašeho domova. Zjistěte víc

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

 

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?