Robi

Robi plátky

Robi (neboli ROstliná lkovina) patří společně se seitanem a Klasem mezi alternativy masa na bázi obilovin. Je vhodné nejen pro vegetariány a vegany, ale také ty, kteří chtějí ozdravit svůj jídelníček nebo zhubnout. Uvítat jej mohou osoby alergické na sóju, ale naopak není vhodné pro osoby citlivé na lepek. Robi seženete ve vybraných prodejnách zdravé výživy, ale také v řetězci Globus.

Robi obsahuje přes 20 procent bílkovin (u natural verze je 24 g bílkovin na 100 g výrobku), minimum tuku, málo sacharidů, je zcela bez cholesterolu a při výrobě se nepoužívají konzervanty. Energickou hodnotou je srovnatelné s kuřecím masem (pouze 582 kj na 100 g). K dostání je ve formě plátků, nudliček, sekané a řady hotových výrobků (karbanátky, řízky, pomazánky…).

Robi je již tepelně zpracované, takže mu stačí jen krátká finální tepelná úprava. Neochucené varianty Robi je vhodné před vlastní přípravou alespoň trochu dochutit, mnohdy stačí jen na pár minut marinovat v sójové omáčce.

Z Robi je možné udělat prakticky cokoliv, včetně mnoha klasických receptů, kde dobře namarinované robi nahradí plátky masa. Vykouzlíte z něj pikantních rostlinné steaky, veganské varianty asijských a mexických jídel, využijete ho do omáček, gulášů a třeba i na populární španělské ptáčky. V létě je také oceníte na grilu, obzvláště doplněný zeleninovým salátem.

Tagy:
Robi
Autor článku
Pavel OvesnýJmenuji se Pavel Ovesný a veganství se věnuju 15 let. Založil jsem web Vegmania.cz a natočil kurz Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst rostlinně pestře a zároveň chutně. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí vašeho domova. Zjistěte víc

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

 

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?