Co je to webinář

Současná situace nepřeje živým setkáním. Proto jsem se rozhodl alespoň jeden ze svých kurzů, Veganství pro zelenáče, přenést od online podoby formou tzv. webináře. Toto spojení slov znamená webový seminář, tedy přednáška či kurz, vysílaná prostřednictvím internetu. Jejich výhoda je, že se jich můžete zúčastnit z pohodlí vašeho domova odkudkoliv, kde je připojení k síti. To jistě ocení ti, kteří to na mé kurzy mají daleko.

Webinářů existuje více druhů. Možná už jste zažili takový, kde běží prezentace, sledují ho desítky až stovky účastníků, ale ptát se můžete jen přes otázky do chatu nebo je musíte poslat předem. Dojem je dost neosobní. Proto to dělám jinak.

Já se snažím co nejvíce přiblížit atmosféře živého kurzu. Jakobychom seděli u jednoho stolu. I proto online kurz Veganství pro zelenáče probíhá v malé skupince do 10 lidí. Ukazuju vám nejen připravené slajdy v teoretické části, ale v té praktické přímo na kameru obsah mojí ledničky a spíží. A vy se můžete přímo přes vaši kameru zeptat. Bohužel jen ochutnat vám touto formou dát nemůžu :).

Co k webináři budete potřebovat? Mikrofon a webovou kameru. Obojí má dnes už snad každý notebook a také chytrý telefon. A pak aplikaci Zoom, která vám umožní komfortnější možnosti, jak si webinář užít. Pokud ji neznáte, jde o podobný nástroj jako je např. Skype nebo Google Meet, ale má celou řadu užitečných funkcí a v době uzavřených škol se díky ní učí i mnozí studenti.

Stáhnout si ji můžete zdarma jak do počítače, tak do telefonu z adresy zoom.us/download. Instalace je rychlá a je podobná jako u jiných programů. Na videu níže najdete proces instalace i vysvětlení základního nastavení.

Podrobnosti posílám cca týden před kurzem, takže máte dost času poprosit o pomoc s instalací případně technicky zdatnějšího příbuzného či kolegu. A pokud si nejste jistí, zda vše proběhlo správně, můžeme si po domluvě předem vyzkoušet krátký hovor. K samotnému kurzu ode mě dostanete e-mailem s podrobnými instrukcemi. Jeho součástí bude odkaz, na který jednoduše ve správný čas kliknete. Tím se aplikace spustí, spojí se s vaší kamerou a mikrofonem. Já vás pozvu do virtuální konferenční místnosti a webinář může začít.

Budu se těšit (virtuálně) naviděnou.

Pavel Ovesný

zpět na stránku kurzu Veganství pro zelenáče