Kurzy veganského vaření

Zajímá vás veganská strava? Hledáte kurz zdravé výživy a chtěli byste si zpestřit jídelníček a poznat nové suroviny a postupy? Pak jste na správné adrese. Už sedm let se jako lektor dělím prostřednictvím kurzů vaření o své dlouholeté zkušenosti s rostlinnou stravou. Mé kurzy vaření však nejsou určené jen veganům a vegankám. Spoustu užitečných postupů a inspirace si z nich mohou odnést vegetariáni, přiznivci makrobiotiky nebo zájemci o zdravé stravování, pro které jsou mnohé používané suroviny i dochucovadla mnohdy neznámé a překvapující.

Kurzy se konají v městečku Řevnice, asi 20 km jihozápadně od Prahy. To je díky blízkým dálnicím dobře dostupné kromě Prahy také z okolí Plzně či Českých Budějovic. Leží také na železniční trati Praha - Beroun, vlaky tu jezdí každých 30 minut. S přestupem v Praze jste tu za 2 hodiny z Pardubic nebo Ústí nad Labem.

Jak si vybrat správný kurz vaření?

Veganské vaření - luštěniny, seitan či tempeh a spol. doporučuju těm, kteří se o veganství zajímají z etických důvodů, a chtějí se naučit používat suroviny jako tofu, tempeh, seitan, umět dochucovat a zjistit různé fígle. Pokud vás alternativy masa příliš neberou, zajímají vás více zdravotní benefity rostlinné stravy, pak bude vhodnější si vybrat kurz Luštiněny v receptech světových kuchyní. V obou těchto kurzech také mezi vařením rozebírám některá výživová doporučení.

Kurz výroby mléka, sýrů a jogurtů z ořechů, semínek a obilovin je pak určený těm, kteří z etických či zdravotních důvodů nechtějí nebo nemohou konzumovat mléčné výrobky. Předvedeme si, jak v domácích podmínkách připravit rostlinné mléko, smetanu, jogurt, tvaroh nebo "sýry" a obejít se tak bez tetrapackových krabic a plastů, které končí v lepším případě v tříděném odpadu..

Nevyhovují vám termíny otevřených kurzů? Jste schopni dát dohromady malou skupinku? Překvapit blízkého netradičním dárkem? Chtěli byste workshop zdravého vaření ve vaší firmě? Přečtete si podmínky Kurzů rostlinného vaření šitých na míru a neváhejte se ozvat.

Veganství pro zelenáče

Termín:: 22.11. od 18:00, online (a tedy přímý přenos k vám domů)

Webinář Veganství pro zelenáče je určený nejen pro ty, kteří alespoň částečně uvažují o rostlinné a obecně zdravější stravě, ale také pro všechny, kteří si chtějí zpestřit jídelníček a dozvědět se něco nového. Řeč bude o rostlinných mlécích, smoothies, oříšcích a semínkách, luštěninách, obilovinách, klíčení, kvašení, dochucování, rostlinný bílkovinách (tofu, tempeh, seitan), méně známých surovinách a mnohém dalším... Webinář bude interaktivní, aby se do nejvíce blížil živému kurzu. Všechny suroviny vám ukážu, budete se moci ptát.

Další podrobnosti »

Luštěniny v receptech světových kuchyní

Termíny: vyprodáno, další termín momentálně neplánuju

Luštěniny jsou nekorunovanými královnami rostlinné stravy. Obsahují okolo 20% bílkovin a dostatek kvalitních sacharidů, které zasytí na dlouhou dobu. Průměrný Čech k vlastní škodě jen okolo 2,5 kg luštěnin za rok. Přijďte na kurz a pojďme společně tuto statistiku zvrátit. Připravíme si a ochutnáme pomazánky, polévky i typově několik odlišných hlavních jídel různých světových kuchyní (mexická, indická, tradiční česká...) z hrachu, cizrny, sóji a různých druhů čočky a fazolí. Dozvíte se, jak luštěniny správně upravovat (namáčení, správné vaření), které z nich můžeme klíčit a jak.

Další podrobnosti »

Veganské vaření - tofu, tempeh, seitan a spol.

Termíny: vyprodáno, další termín momentálně neplánuju

Na kurzu si připravíme a ochutnáme typově několik odlišných jídel různých světových kuchyní z řady rostlinných bílkovin, jako tofu, tempeh nebo seitan, ale také surovin jako je červená čočka, cizrna nebo houby shitake. Mimoto si předvedeme také pár rychlovek jen s mixérem - například pomazánky. Taky provětráme spíže a kredenc a ukážeme si méně časté ingredience. Během 5 hodin stihneme uvařit 7 - 8 odlišných jídel, ale zbude čas vydechnout i sdílet své kuchařské úspěchy i nesnáze.

Další podrobnosti »

Kurz výroby mléka, sýrů a jogurtů z ořechů, semínek a obilovin

Termíny:: vyprodáno, další termín momentálně neplánuju

Na kurzu si ukážeme různé přístupy k rostlinným alternativám mléčných výrobků. Připravíme si různé druhy mazacích, sypkých i pevných "sýrů" z oříšků a semínek, které se mohou pochlubit i výbornými nutričními vlastnostmi. Ochutnáme několik druhů rostlinných mlék (včetně smetany) a prozradím vám pokročilejší tipy na jejich přípravu. Vyzkoušíme si několik postupů výroby domácích rostlinných jogurtů v podmínkách běžné kuchyně. Uvaříme si také krémovou polévku a sýrovou omáčku na těstoviny.

Další podrobnosti »

Kurzy rostlinného vaření na míru

Nevyhovují vám termíny otevřených kurzů? Jste schopni dát dohromady malou skupinku? Překvapit blízkého netradičním dárkem? Chtěli byste workshop zdravého vaření ve vaší firmě? Po domluvě připravím kurz šitý na míru pro vaše potřeby. Výzvy vítám.

Výběr receptů vychází z osvědčených jídel na mých veřejných kurzech a zaměřením na rychlé každodenní vaření z rostlinných surovin. Snažím se představit především alternativy živočišných produktů, jako je tofu, tempeh nebo seitan. Dramaturgii ale rád upravím podle vašich přání, např. připravit kurz z luštěnin nebo v bezlepkové verzi.

Další podrobnosti »

Pavel Ovesný

Jmenuju se Pavel Ovesný a jsem dlouholetým propagátorem rostlinné stravy a tvůrcem webu Vegmania.cz, který právě čtete. Absolvoval jsem výživový kurz, přečetl jsem o výživě a veganství desítky knih, stovky článků a videí. Lektorování se věnuju osm let a mými kurzy prošlo už více než 1800 účastníků. Moc mě baví předávat dál své zkušenosti a potkávat nové inspirativní tváře.

Jak mě vidí absolventi mých kurzů? "Pavel je člověk na svém místě, který zaujme svým výkladem, umí vse vysvětlit tak, ze i úplný neznalec pochopí."   * "Pavel dokáže zaujmout projevem i obsahem kurzu. Styl, jakým kurzy vede, je velmi otevřený, uvolněný a zábavný."   * "O veg. jídle umí Pavel nadšeně (a poučeně) bájit hodiny tak, že by odzbrojil i zarytého masožrouta :)."