Konopné mléko

recept přidal/a: Pavel Ovesný
Konopné mléko
Ingredience: 

100 g neloupaného konopného semínka
0,5 l čerstvé vody

Postup: 

Menší hrnek konopných semínek zalijeme ve větší nádobě vodou a necháme přes noc nabobtnat. Poté vodu vylejeme a přidáme čerstvou v poměru 1:3 (semínka/voda) a rozmixujeme na jemné voňavé mléko. To ještě přecedíme přes sítko a podle chuti dosladíme – třeba javorovým sirupem. Konopné mléko obsahuje bílkoviny (včetně všech osmi esenciálních aminokyselin), celou řadu vitaminů a minerálů a takřka ideální poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin.

Pořiďte si neloupané semínko na konopné mléko nebo loupané do salátů či kaší.

Chutnalo vám?: 
Chcete proniknout do tajů rostlinné stravy? Neumíte správně dochucovat? Vaříte dokola stále ty stejné recepty? Přijďte ochutnat nové suroviny a chutě na kurzy veganského vaření.
inzerce - econea - eshop pro každodenní hrdiny

Komentáře

Mám k tomu dva dotazy. Proč se voda po nabobtnání semínek slévá a můžu pak toto mléko použít k vaření ovesné kaše?
Děkuji

Přiznám se, že se zdroje v tom, zda vodu z nabobtnání semínek vylít nebo ne, různí. Důvod, proč ji nepoužít by mohl být jednak v nečistotách, druhak v tom, že se můžou ve vodě rozpustit některé hůře stravitelné látky (jako u luštěnin, ale to je jenom domněnka). Naopak v té vodě mohou být uvolněny ve vodě rozpustné vitaminy, což by zase mluvilo pro to, ji využít. Je to asi dotaz na nějakého chemika. Mléko je pak určitě možné použít i k vaření, ale vzhledem k enzymům a zásadotvornému charakteru mi to příjde škoda vařit a zbavit se tak těhle benefitů - na kaše jistě stačí i voda.