Lesní bobule jsou lokální superpotravinou. Proč je mít stále v zásobě?

Lesní bobule

Lesní plody jsou neodmyslitelnou součástí našich kuchyní. Někdo si je pěstuje na zahradě, někdo si je uloví v lese, někdo v obchodě. Bez ohledu na svůj původ jsou malé bobulky mezinárodními oblíbenci. Maliny, borůvky, ostružiny nebo brusnice si zkrátka zaslouženě drží své stále místo v našich domácnostech, ať už v čerstvé, mražené či sušené verzi.

Ze zahrádky nebo z lesa?

Sběr plodů v lese je jedním z přirozených původních zdrojů obživy. Bobulím se v našich končinách daří, a tak není divu, že si v lesích poklidně rostou už dlouhá staletí a stále se k nim lidé s radostí vracejí nasbírat si košík plný lahodných plodů.

Lesní plody si tak díky své oblibě našly cestu z lesů až na zahrádky a staly se jejich běžnou součástí. Snoubí se v nich dva nepřehlédnutelné klady, který ocení každý zkušený i začínající zahrádkář – plody jsou vynikající a keříky nevyžadují mnoho péče. S minimem práce tedy obvykle získáte koše bohaté úrody, které po zamražení či usušení lze využívat v průběhu celého dalšího roku.

Má tedy vůbec smysl vyrážet pro bobule ještě do lesa? Určitě ano! Nejen, že se jedná o zážitek neodmyslitelně patřící k létu, který je protkán typickou atmosférou tichého a vonícího lesa, ale je zde ještě jeden benefit volné přírody: plody rostoucí „na divoko“ v sobě nesou větší množství prospěšných látek, jelikož jsou vyživovány lesem, jakožto uzavřeným ekosystémem, který je schopný poskytnout plodům ucelenější komplex živin. Ale ať už ze srdce volné přírody nebo ze zahrádky, bobule se vyplatí mít stále v zásobě.

Uchování úrody? Žádný problém!

Maliny, borůvky i ostružiny se pyšní schopností velké úrody. Část se sní čerstvá či použije do pečení, část se rozdá rodině, část se zpracuje do marmelád… ale co se zbytkem? Naštěstí uchování této ovocné nálože není žádný problém a díky tomu si můžete vychutnat tyto barevné plody v různých podobách:

Mražení plodů

Metoda jednoduchá pro domácí použití, poskytující snadné uchování úrody a její celoroční dostupnosti. V zamraženém stavu si drží své kvality po dobu jednoho roku, ideální doba spotřeby činí šest měsíců. Pro domácí zamrazování je důležité použít očištěné plody bez lístků a větviček, které jsou umyté a suché. Poté je stačí nasypat do sáčku a zamrazit. Chcete-li docílit toho, aby se jednotlivé plody k sobě neslepily, zamrazte je nejdříve rozprostřené na plechu a až poté přesypte do společného sáčku.

Sušení plodů

Tento proces nabízí pohodlné uchování bobulí ve spíži, kde jsou celý rok po ruce. Pro sušení se upřednostňuje sušička, ovšem pokud se tato kouzelná skříňka ve vaší domácnosti nenachází, svěřte sušení troubě. Jen je v tomto případě potřeba vzít na vědomí pokles cenných látek o cca 20 %. Během procesu sušení je důležité troubu nezavírat, aby mohla odpařená vlhkost odcházet ven a nesedala zpátky na ovoce.

Při sušení se doporučuje držet se co nejnižších teplot, které trouba nabízí a zvolit tak pomalejší, ale delší proces sušení. Během sušení je možné zvednout teplotu až na 60°C, avšak tato teplota by již neměla být překročena. Usušené plody se pro co nejdelší trvanlivost skladují ve skleněných nádobách se vzduchotěsným uzavíráním. Spotřebovány by měly být do jednoho roku.

Lyofilizace plodů

Jedná se o šetrný způsob uchování nutričních hodnot, barvy i tvaru daného ovoce. Lyofilizace probíhá ve třech krocích: prvním z nich je zamražení ovoce, díky kterému si plody ponechají srovnatelnou strukturu a chuť jako v čerstvém stavu. Druhým krokem je primární sušení, které plody zbaví zhruba 95 % vody. Třetím krokem je sekundární sušení – to zajistí ustálení senzorických i nutričních vlastností.

Lyofilizace je zatím není nakloněna domácí výrobě (ale uvidíme, čím nás technologie v příštích letech překvapí), avšak lyofylizované plody jsou snadno dostupné v obchodech. Díky jejich stoupající popularitě je bez problému seženeme jak ve zdravých výživách, tak i supermarketech.

Maliny

Malé růžové plody jsou oblíbeným ovocem, které nejen dobře chutná, ale nese v sobě širokou škálu prospěšných látek. Obsahují vysoké množství vitamínu C, manganu a riboflavinu – ten je mimo jiné zodpovědný za správné využití ostatních vitaminů skupiny B. Mají také nezanedbatelné množství kyseliny listové, která se podílí na přenosu genetických informací a je tak důležitou složkou při prenatálním vývoji plodu. Maliny jsou známé pro svůj vysoký obsah antioxidantů (např. kvercetin), díky čemuž jsou účinným bojovníkem proti stárnutí buněk a onemocnění oběhové soustavy.

Malinové mámení

Znáte někoho, kdo nemá rád maliny? Většina z nás už v dětství podlehla jejich kouzlu a léto si malin neumíme ani představit. A způsobů, jak s nimi naložit je věru hodně: přidávají se do sladkých kaší, na lívance a palačinky, do smoothie nebo dezertů, v sušené verzi do müsli. V létě přímo vybízí k tomu, aby byly rozmixovány a ve formičkách zamraženy – vznikne tak osvěžující malinová dřeň narvaná vitamíny, která je ideální i pro děti. Navíc díky snadné přípravě mohou děti převzít zástěru a tuhle zdravou verzi zmrzliny si za vaší lehké asistence připravit samy.

Z netradičnějších receptů stojí za vyzkoušení malinový raw puding, který není nikterak složitý na přípravu. Skládá se skládá z chia semínek namočených v rostlinném mléce, které po jejich „nabobtnání“ smícháte s rozmixovanými malinami a oblíbeným sladidlem (například datlový sirup). Tento dezert ozdobený mátovými lístky je efektivním pohoštěním na letních sešlostech.

maliny a borůvky

Borůvky

Česká superpotravina, která umí náš organismus správně opečovávat. Nutriční specialisté se neostýchají titulovat borůvky jednou z nezdravějších potravin vůbec. A v čem je jejich pověstná superschopnost? Vedle vysokého množství vitamínu C jsou plné antioxidantů, konkrétně antokianunů a pterostilbenů, které chrání neurony a bojují proti volným radikálům. Dále je součástí borůvek karoten přispívající ke zdravému fungování očí a tanin, díky kterému z těla rychleji odchází škodlivé látky. Borůvky jsou dále bohaté na železo, měď, zinek a chrom.

Borůvky všude, kam se podíváš…

Popularita borůvek je tak velká, až si vysloužily své vlastní festivaly a hody. Na nich se podávají borůvkové speciality a pořádají závody v jezení borůvkových knedlíků. Ty jsou oblíbeným jídlem jak u dětí, tak dospělých a s hrdostí je podávají i vyhlášené restaurace. Lidmi milované jsou také borůvkové koláče, buchty a bábovky, stejně jako zmrzliny, sirupy, limonády a koktejly. Posypat si s nimi můžeme nejen ovesné kaše, ale jsou také častou ozdobou slavnostních dortů.

K dostání je také prášek ze sušených borůvek, který nabízí komfortní užití borůvek při cestování nebo během pracovní doby.

Borůvky jsou skvělou cestou k přírodnímu barvení pokrmu – a to se dá náležitě využít! Můžete si tak pohrát s intenzitou zabarvení a vytvořit si tak například borůvkový tofu cheesecake, který přidáním různého množství borůvek vytónujete od nejsvětlejší vrstvy až po nejtmavší. Tato borůvková paleta potěší i zachutná.

Ostružiny

Poklad babího léta – to jsou ostružiny. Možná žijí trochu ve stínu slávy borůvek a ostružin, avšak co se týče nutričních hodnot, nijak za nimi nezaostávají. Ostružiny jsou zdrojem draslíku, hořčíku, vitamínu A a C. Obsahují také třísloviny, které dodávají výraznou chuť a bojují proti zánětům. Součástí ostružin je kyselina jantarová, důležitá pro stimulaci nervové soustavy. Díky ní jsou také buňky schopny přijímat kyslík a dále jej využívat pro zdravé fungování organismu.

Sirup a marmeláda – v zimě jako když najdeš!

Nutno uznat, že co se týče sirupů a marmelád, jsou ostružiny nad malinami a borůvkami ve vedení. A mít ve spíži zásobu těchto ostružinových lahviček je v zimě nejen praktické, ale hlavně potěšující. Výtečně ochutí palačinky i nákyp a využití pro ně najdete i při plnění koblížků či kynutých buchet. Ostružiny se chuťově doplňují s ořechy a lahodné kombinace vznikají například s mandlemi, kešu ořechy nebo vlašáky. V malém množství může být ostružinové ořechové duo použito k posypání salátů.

Brusinky

Malé červené bobule mají právo na sebe být hrdé! Jsou vyhledávanou surovinou ve sladké i slané kuchyni, kterou obohatí nejen svou příznačnou chutí, ale hlavně živinami. Brusinky jsou bohatým zdrojem draslíku, sodíku a železa, stejně jako vitamínů B, C a A. Obsahují fosfor a jód, důležité látky pro správné fungování štítné žlázy. Jejich známou součástí jsou fenolové glykosidy, které jsou bojovníkem při zánětech močového ústrojí. Právě glykosidy mají lehce močopudné a projímavé účinky.

Repertoár tradiční i exotické chuti

Doménou brusinek je beze sporu omáčka přidávaná na sladká i slaná jídla – hodí se například k lívancům i ke grilovanému tempehu. Brusinková marmeláda je oblíbeným doplňkem k toastům se slaným arašídovým máslem.
Pro trochu pikantní indické exotiky je tady brusinkové chutney. Brusincice lze přidat také do pečiva, sušenek, cukroví, dezertů či je kompotovat. Neostýchejte se experimentovat a přidat brusinky do salátů, nejlépe těch luštěninových. Takový čočkovo-cizrnový salát s brusinkami a rozpečenou bagetkou? Netradiční symbióza chutí!

Gumídci z lesa

Chcete-li si zdravě osladit život v rytmu lesních tónů, vsaďte na tofu zmrzku či gumové bonbony. Gumídci jsou u dětí oblíbenou sladkostí, která nemá však zrovna příznivé složení. Naštěstí existuje poměrně jednoduchá cesta, jak získat chutnou a nutričně příjemnější alternativu. Pro fajnšmekry existují na trhu i formičky, díky kterým získáte bonbonky ve tvaru známých medvídků. Poradíte si však i bez formiček, pouze za pomocí nože.

  • 400 ml smoothie z lesních plodů
  • 1 lžíce citrónové nebo limetkové šťávy
  • 5 g práškového agaru
  • sladidlo dle chuti

Směs lesních bobulí o pokojové teplotě rozmixujeme v hladké smoothie a následně přecedíme přes jemné sítko. Přidáme šťávu z jednoho citronu či limetky spolu s agarem a vše dobře promícháme. Dle chuti můžete přidat oblíbené sladidlo, například borůvkový sirup. Směs přivedeme k varu a poté hned přelijeme do formiček nebo na plech s vyšším okrajem. Směs by měla být ve vrstvě cca 1 cm. Poté necháme cca 20 min tuhnout při pokojové teplotě a následně necháme zcela zatuhnout v lednici. Po zatuhnutí nakrájíme na menší čtverečky a uchováváme ve skleněné uzavíratelné nádobě.

S bobulemi v dobrém i ve zlém

V nadsázce lze říct, že náš vztah s lesními bobulemi by měl být pevný a trvalý – jsou tím pravým parťákem během radostných letních oslav i při nachlazených zimních dnech. Vykouzlíte z nich osvěžující ovocné poháry, zmrzliny i dorty, stejně jako podpůrné sirupy pro dodání živin a energie. Takže jestli ještě nemáte svou zásobičku sušených či mražených plodů, je nejlepší čas to napravit a s radostí si pravidelně dopřávat sílu živin lesních plodů.

publikováno: 09. 07. 2023   napsal/a: Natálie Hrubá

Pronikněte za jeden večer do tajů rostlinné stravy

Online kurz Rostlinný jídelníček 🥗V kurzu Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst pestře a chutně. Na zoubek koukneme luštěninám, ořechům, alternativám masa a mléka, dochucování. Nechybí ani příklady vzorových snídaní, obědů a večeří a ukázkových týdenních jídelníčků. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí domova Zjistěte víc

 

Řešíte, jak si dobře vybrat kuchyňský přístroj? Získejte užitečné tipy i slevové kódy z našich článků.

 

E-mailový oběžník Vegmania

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty podle ročních období do vaší pošty? Věnujte mi e-mail a já vám 1 - 2x do měsíce napíšu. Nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak se nejdříve podívejte se, jaké e-maily můžete očekávat.

Chcete dostávat užitečné tipy a triky z rostlinné kuchyně nebo tématické recepty do vaší pošty?